Připravuje se novela o zdravotním pojištění, která rozzuřila celé Česko. Mnohým lidem může uškodit

Fotografie: Freepik

Novela zákona o zdravotním pojištěni prozatím prošla meziresortním připomínkovým řízením. Pokud projde v navrhovaném znění, budou viníci nehod platit miliony korun.

Ministerstvo zdravotnictví v čele s Vlastimilem Válkem připravilo novelu zákona o zdravotním pojištění. Ta by se mimo jiné mohla významně dotknout i viníků dopravních nehod. Návrh počítá s tím, že by pojišťovna mohla po viníkovi nehody vymáhat náklady na jeho léčbu v případě, že se u nehody sám zranil. Tento návrh však může být problematický z více hledisek.

Viníci nehody by si léčbu hradili sami

Právě připravovaná novela o zdravotním pojištění přinese významné změny. Viníci nehody, kteří se při ní sami zraní, by si mohli náklady na léčbu hradit ze svého. Jednalo by se o ty případy, kde soud pravomocně rozhodne, že bylo spácháno protiprávní jednání. Typicky by šlo o nehody způsobené v opilosti nebo nerespektováním dopravního značení.

„Jde v podstatě o narovnání současného nevyhovujícího stavu, kdy za zranění druhého člověka pojišťovna peníze vymáhat může, ale za to vlastní ne,“ řekl pro TN mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Novela je zatím po meziresortním připomínkovém řízení. Kritika na ni však dopadá z více stran.

V Česku otevírá nový diskontní řetězec, který je v zahraničí č. 1 díky rekordně nízkým cenám

Možný rozpor se Základní listinou práv a svobod

„Návrh je naprosto zlomový a zcela jistě může přinést obrovskou zátěž pro všechny skupiny pojištěnců. Je tedy šokující, že nebyla zpracována žádná analýza jeho dopadů. Na změnu není připraven systém zdravotního ani komerčního pojištění, především však na něj nejsou připraveni občané,“ tvrdí podle deníku Tribune Unie zaměstnavatelských svazů.

nehoda
Fotografie: Freepik

Někteří advokáti se domnívají, že novela by rovněž mohla být v rozporu se Základní listinou práv a svobod. O tom by však musel rozhodnout Ústavní soud. Šéf České lékařské komory Milan Kubek také nepovažuje v tomto ohledu návrh novely za šťastný. Už teď je podle něj ve zdravotnické legislativě chaos a některé návrhy, které běží paralelně, jsou v jasném protikladu. Náklady na léčbu by podle něj mohly v některých případech jít do milionů korun.

Ministerstvo zdravotnictví na kritiku prozatím nereagovalo ani neuvedlo, kolik peněz by tento návrh pojišťovnám ročně ušetřil. Připomínky bude nejprve chtít ministerstvo zapracovat. Návrh se tak podle všeho ještě změní. Na SvětěKreativity jsme rovněž psali o připravované důchodové reformě. Ta změní věk odchodu do důchodu.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*