Mladík byl 12 let v kómatu. Teď vypráví věci, ze kterých tuhne krev v žilách. Celou dobu byl vlastně při vědomí

Fotografie: Depositphotos

Fascinující příběh mladíka, kterého veřejný tisk běžně označuje jako „chlapce ducha“, protože byl velmi dlouho v kómatu.

Představte si to peklo, když se cítíte uvězněni ve vlastním těle. Tato noční můra může trvat roky nebo dokonce desetiletí. Teprve nedávno se pacientům trpícím tímto onemocněním podařilo komunikovat s okolním světem, což dříve nebylo možné. To se stalo mladému Martinu Pistoriusovi. Martin byl obyčejný mladý kluk s mnoha koníčky. Jenomže ve dvanácti letech se něco změnilo. Začal mít podivné příznaky a rodiče si mysleli, že je to jen chřipka, kterou chytil od spolužáka. Jeho stav se zhoršoval den ode dne Martin pomalu přestával ovládat své tělo.

Co je to syndrom uzamčení

Syndrom uzamčení je jedním z nejděsivějších stavů, které vědecká komunita objevila. V podstatě se jedná o situaci, kdy osoba vypadá, že je v klasickém kómatu, ale ve skutečnosti si plně uvědomuje vše, co se kolem ní děje. Kvůli úplnému ochrnutí nemohou mluvit ani se hýbat. Pohyblivá jsou pouze oční víčka a někdy i oči.

Jeho zdravotní stav se rychle zhoršil

Ve 12 letech byl malý Martin normální, zdravý chlapec. Jednoho dne se u něj začaly projevovat příznaky podobné nachlazení. Jeho zdravotní stav se rychle zhoršoval a lékaři se v té době domnívali, že onemocněl nějakou zvláštní neurodegenerativní poruchou, která mu postupně rozežírala mozek a způsobila jeho mozkovou smrt. Dokonce jeho rodině navrhli, aby odešel v klidu ve spánku.

Spící, ale bdělý

Mladý Martin upadl do kómatu a zůstal v něm dvanáct let. Jednoho dne se jeho mysl probudila, ale tělo zůstalo ochromené. V tomto stadiu zůstal asi deset let. Jeho matka se dostala do stavu, kdy si přála jeho smrt, a řekla mu to při jedné návštěvě. Vzhledem ke specifičnosti své nemoci samozřejmě slyšel každý zvuk. Matčina slova nesl těžce, ale řekla je jen proto, že ho milovala a nemohla se dívat, jak trpí. Později se dokonce stala klíčovou součástí synovy rekonvalescence.

Vznik nové technologie

Pak se stalo něco neočekávaného a říká se tomu zázrak techniky. Lékařka Virna Van Der Waltová byla stále více znepokojena Martinovým bezvědomím a naléhala na jeho rodinu, aby podstoupil řadu vyšetření pod dohledem moderních lékařů a specialistů. Vzpomeňte si, že jsme již dříve uvedli, že v poslední době je možné komunikovat s pacienty v kómatu.

Jak to funguje

Existuje několik způsobů, jak komunikovat s ochrnutou osobou nebo osobou se smrtí mozku. Je to velmi technický proces, ale ve skutečnosti jde o to, že i když se tělo nemůže hýbat, mysl je stále aktivní. Pomocí přístrojů, které analyzují mozek, lze vyvinout základní formu komunikace: mentální představa určitých zážitků může aktivovat produkci různých chemických látek, přemýšlení o různých vzpomínkách způsobuje koncentraci krve v určitých oblastech mozku atd.

Fotografie: Freepik

Konec jako z pohádky

Martinův organismus reagoval na novou terapii velmi pozitivně, a to natolik, že se mu po 2 letech obnovila většina funkcí. Naučil se znovu číst a chodit. Neobnovila se mu však schopnost mluvit a nyní komunikuje prostřednictvím počítače. Martin vystudoval univerzitu a je šťastně ženatý. Vydal autobiografii s názvem „Když jsem byl neviditelný“ (Host boy).

Zdroj: Mirror

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]