Jak moc rizikové je pro nás močení ve sprše? Společenské tabu, o kterém se nemluví

Fotografie: Depositphotos

Močení ve sprše je rozhodně jedna z věcí, která je pro většinu lidí tabu. Názory na toto téma se liší a záleží určitě na okolnostech a prostředí.

Močením se naše tělo zbavuje odpadních tekutin. Nejdůležitějším orgánem jsou ledviny. Tvoří definitivní moč, která odtéká do močového měchýře. Poté začínáme pociťovat nucení na močení. Močení ve sprše je praxe, kterou každá žena zažila alespoň jednou v životě. Reflexem, zvykem nebo jednoduchou zvědavostí se toto gesto může zdát triviální a přinést skutečnou úlevu. Pro lidi šetrné k životnímu prostředí je močení ve sprše dokonce prospěšnou aktivitou, která šetří vodu. Splachováním se totiž spotřebuje obrovské množství vody.

Fotografie: Pexels

Je čůrání ve sprše rizikové?

Močení je přirozený a instinktivní jev, který umožňuje tělu vyloučit odpad a toxiny z těla. Kromě toho může být moč indikátorem celkového zdraví. Podle doktorky Debry Sullivan je močení ve sprše zlozvyk a může způsobit ženám určité nepříjemnosti. Odborníci skutečně vysvětlují, že čůrání ve sprše, zatímco teče voda, může v mozku vytvořit podmíněný reflex.

Na podporu svých tvrzení se lékařka odvolává na zkušenost vědce Ivana Pavlova a jeho psa. Vědec každý den současně krmil svého psa a zazvonil na zvonek, aby psovi naznačil, že je jeho jídlo připraveno. Pes poté začal slintat, jakmile uslyšel zvuk zvonu. Po chvíli si uvědomil, že pes slintá na zvukový podnět pokaždé, ať už tam jídlo je nebo není. Tento reflex by byl stejný, pokud si zvyknete močit ve sprše a mohl by způsobit problémy s únikem moči, když člověk slyší zvuk tekoucí vody.

Fotografie: Freepik

Mozek tedy vytvoří automatické spojení mezi tekoucí vodou a potřebou močit. Močení ve sprše totiž úplně nevyprázdní močový měchýř, což může nakonec způsobit infekci.

Ženská anatomie není vytvořena tak, aby podporovala močení ve stoje, protože pánevní dno nebude dostatečně uvolněno. Výsledkem bude zcela nevyprázdněný močový měchýř. Ačkoli se nedoporučuje zadržování močení, odborníci doporučují ignorovat nutkání močit ve sprše.

Důvody příliš častého močení

Pokud vám časté močení narušuje každodenní život nebo je doprovázeno dalšími znepokojujícími příznaky, neváhejte se poradit se svým lékařem. Je normální chodit na záchod čtyřikrát až osmkrát denně. Důvodem překročení této frekvence může být několik příčin.

Fotografie: Unsplash

Hlavní příčiny častého močení

  • Nadměrná konzumace alkoholu nebo kofeinu
  • Menší močový měchýř, těhotenství
  • Značný stres a intenzivní emoce
  • Věk, který často vede k uvolnění svalových vláken
  • Nemoci, jako je infekce močových cest, cukrovka, hyperaktivní močový měchýř

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]