Moderní vinylové podlahy mají mnoho výhod. Které to jsou?

Mezi podlahovými krytinami je vinyl čím dál více oblíbenější a poráží dokonce i laminátové plovoucí podlahy nebo dřevěné podlahy. Od obou převzal ty nejlepší vlastnosti (pružnost, odolnost, snadnou pokládku a údržbu a v neposlední řadě i širokou škálu provedení).

Většině z nás se při vyslovení zkratky PVC (polyvinylchlorid) vybaví krytiny, které se do nedávna používaly především v panelácích a jejich dekory nebyly příliš povedené. Jenže dnes se už nemusíte bát si tuto krytinu dát do svého domu nebo bytu. Nabídka současných dekorů vinylu je postavena na módních trendech. Doma tak můžete mít podlahu s dokonale imitujícím vzhledem například opotřebeného dřeva, kamene, dlažby či například korku a přitom se jedná stále o vinyl.

Vinyl sám je syntetická heterogenní nebo homogenní podlahová krytina z měkčeného či tvrzeného PVC, která je vylepšená o nové technologie a vrstvy.

Mimo výše zmíněných vlastností jsou vinylové podlahy oblíbené i z ekonomického hlediska. Vinylové podlahy si můžete pořídit buďcelovinylové (homogenní) nebo vrstvené (heterogenní). Dále se dělí na vinylové dílce a vinylové role.

Vinylové dílce

Vinylové dílce někdy také nazvané jako vinylové lamely či čtverce se vyrábějí ve třech provedeních. Které to jsou?vinylove-podlahy-dub-prirodni

 • Celoplošně lepené dílce – tyto dílce jsou určené k celoplošnému lepení za použití lepidla na podlahy.
 • Samolepicí dílce – dílce, které mají na spodní vrstvě aplikovanou samolepicí vrstvu, ze které se odlepí krycí papír a dílec se může přilepit na vyhrazené místo. Podklad musí být před přilepením rovný a hladký.
 • Zámkové dílce – dílce se zámkovým spojem, které se pokládají na volno (plovoucí pokládka). Jednotlivé dílce jsou do sebe napojené pomocí zámkového spoje.

Vinylové dílce se používají hlavně v domácnostech, ale využity mohou být i jinde, např. v nákupních centrech, kde i přes vysoké zatížení dobře odolávají. Zde se používají dílce celoplošně lepené. Tyto dílce je možné použít i ve vlhkých prostorech, jako je koupelna nebo kuchyň. Vinyl se může použít i v dětských pokojích. Tam je ideální sametový vinyl, který je velmi příjemný a na dotek hladký, hřejivý, měkký a odolný. Vinylové dílce se zámkovým spojem jsou vhodné do chodby, obývacího pokoje nebo ložnice. Ovšem využít je můžete i v koupelně nebo kuchyni. Zámkový spoj (některých společností) je už na takové úrovni, že je vodotěsný.

Vinylové role

Vinylové role se buď pokládají volně, nebo se celoplošně lepí. Pokud chcete pokládat na volno, je lepší volit menší pokoje asi do 20 m2, při větší ploše se vinylové role lepí speciálním podlahářským lepidlem.

Použití vinylových rolí je vhodnější ve větších prostorách.

vinylove-podlahy-dub-sibirsky-sedyVinylové role můžeme zakoupit v různých velikostech stejně jako je tomu u dílců. Nejčastější délka je okolo 20 – 30 m, šíře pak od 2 do 5 m. Nejvíce se prodává šíře 2 a 4 m.

Role se využívají do větších a více namáhaných prostor. Vhodné jsou tedy do průmyslových a výrobních hal, do nemocnic, kanceláří a různých prodejních nebo sportovních center. Vhodné jsou především pro firmy a podnikatele nebo pro majitelé domů s velkým prostorem.

Vinylové podlahy se hodí prostě všude, pokud je zvolený správný typ. Její pokládku je ovšem lepší svěřit odborníkům s praxí.

Vzhled vinylových podlah

Co nejvíce přitahuje na vinylových podlahách je asi pestrá škála jejich provedení a různé barevné variace. Na výběr máte velké množství dekorů, vzorů, barev nebo odstínů. Pro milovníky přírodních materiálů jsou v nabídce různé imitace dřeva, dlažby, kamene nebo betonu. Koupit můžete i jednobarevný dekor nebo různé obrazce a ornamenty.  U podlah imitujících dřevo nepoznáte rozdíl od originálu, dokonce zde budete mít i různé nedokonalosti (prasklinky, suky či zářezy po pile), které jsou pro dřevo typické.

Výhody

Vinylové podlahy mají mnoho výhod a každý jednotlivý typ má ještě nějaké specifické. Obecné výhody těchtovinylove-podlahy-dub-svetly podlah jsou:

 • Elegantní design
 • Odolávají chemickému a mechanickému poškození
 • Odolávají vodě a mohou se použít i do koupelen nebo kuchyní
 • Dají se pořídit za rozumnou cenu (mnohem levnější než klasické parkety, ale zase dražší oproti laminátovým plovoucím podlahám)
 • Pokládají se snadno a rychle, ale je lepší na pokládku sjednat odborníky
 • Dobře vede teplo a je vhodná na podlahové vytápění
 • Antistatické vlastnosti
 • Akustická izolace
 • Snadná a levná údržba

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]