Především v letních měsících trápí kdejakou domácnost zvýšený výskyt hmyzu, ať už se jedná o ten lezoucí, mezi který se řadí pavouci a mravence, tak může jít také o ten polétavý, jako jsou komáři, mouchy, mušky, vosy, včely. Na trhu se nabízí celá řada prostředků k jejich hubení, ale některé chemické insekticidy mohou nepříznivě působit i na lidské zdraví. Proto pro vás máme pár tipů, jak se čistě přírodními produkty lezoucího hmyzu zbavit.
Představme si mravence obecného
Mravenec obecný je v našich končinách asi nejrozšířenější. Latinsky se nazývá Lasius niger. Nejaktivnějším obdobím mravenců jsou teplé měsíce. Na jaře, a především v létě vylézají rádi ze svých úkrytů a znepříjemňují lidem život v mnoha obydlích. Tento malý lezoucí hmyz je typicky hnědé až černošedé barvy. Rozměr mravence se pohybuje kolem dvou až pěti milimetrů.
Mravenec obecný je velice odolný vůči všem nepřízním počasí. Snáší velice dobře místa velmi suchá a vlhká. Mravenci se vždy vyskytují v hojném množství. Mimo mravence obecného, který se především vyskytuje v domácnostech, můžeme v přírodě objevit i mravence lesní, kteří jsou v mnoha ohledech na zemi i prospěšní.
Pomohou různé druhy éterických olejů
Co mravence zákonitě odradí jsou jakékoliv intenzivní vůně, můžete například použít éterické oleje s vůní skořice, máty, nebo hřebíčku. Bavlněné látky jimi potřete a rozmístěte různě po bytě. Po mravencích by nemělo být ani stopy. Taktéž vonné silice můžete kombinovat, vytvoříte tak směs o to více účinnější.
Skvěle se hodí namíchat 30 kapek mátového oleje a 30 kapek hřebíčkového oleje. Tuto směs pak pouze zředíte asi 125 mililitry vody a přendáte do rozprašovače. Tekutinou mravence můžete kropit přímo, nebo ji stačí rozprášit v místech, kde se vyskytují nejčastěji.
Další skvělé metody, jak odstranit mravence bez chemie
Pokud nebudete chtít použít proti mravencům éterické oleje ze skořice, máty, nebo hřebíčku, naskýtají se jiné možnosti, jak se jich zbavit bez použití insekticidů na chemické bázi. Své udělá i citrónová šťáva, kterou můžete přidat do vody při vytírání podlahy. Dalším tipem jsou třeba slupky z okurek, které mravence také odradí. Postačí je pouze umístit na místa, kde se nejčastěji hmyz vyskytuje, musíte je však častěji obměňovat a dát pozor, aby vám v bytě nezahnávaly.
Pomůže i velice aromatické koření, které užíváte jistě často k vaření, je jím pepř, nejlépe ten kajenský. Když ho umístíte do částí bytu s vyšším výskytem mravenců, máte o klid postaráno. Pepř je totiž jedním z nejsilnějších odpuzovačů tohoto hmyzu. Ať už použijete jakýkoliv přírodní prostředek proti mravencům, přejeme vám, aby byl boj s tímto neodbytným hmyzem hlavně úspěšný!
Fotografie: Freepik