84 % lidí neví, jak správně používat prodlužku: Neznalost této skryté funkce může vést k tragédii a vzplanutí celé domácnosti

hořící zásuvka

Jakmile se někde objeví vícero elektrických spotřebičů, přichází většinou ke slovu prodlužovací kabel, tedy „prodlužka“. I práce s ní má ovšem určitá pravidla.

Podle vyjádření hasičů je prodlužovačka prakticky ve všech verzích schopná odolat poměrně značnému vypětí a zapojení. To je ovšem přesně definováno a je třeba ho nepřekračovat. Některé zdroje například uvádí, že klasický prodlužovací kabel vydrží zápřah 57 notebooků, 4 kávovarů, ale pouze 2 fény. Je tedy potřeba mít na paměti, kolik čeho lze do jednoho kusu zapojit a jak lze jednotlivé spotřebiče kombinovat. A jaké jsou následky při chybách?

Vytváření klubek a hadů z kabelů

Jakmile překročíme tato povolená množství, dochází k rychlému a výraznému přehřátí prodlužovaček. To může logicky vést až k požáru, kteréžto případy rozhodně nejsou vzácné. Během doby dovolených mají pak hasiči mnoho práce právě kvůli obecně neznalosti práce s tímto elektrickým vybavením. Podle statistik je s tímto neduhem jen ve Spojených státech spojeno cca 56 000 požárů, konkrétně během zim v letech 2009 – 2013.

Fotografie: Depositphotos

To rozhodně není zanedbatelný počet. Přitom při dodržení jednoduché skutečnosti by k ničemu takovému nedošlo. Podobným problémem je zapojení prodlužovačky do další prodlužovačky. Někdy se to může zdát jako velmi elegantní řešení, reálně jde ale o další vrstvu rizika. Obvykle to totiž znamená, že je základní prodlužovačka už plně obsazená. Přesně takto vznikají „hadi“ nebo „klubka“ kabelů a adaptérů. Líheň na problémy.

Vypadá to hezky, ale je to rizikové

Tou další jsou poškozené či roztřepené konce kabelů spotřebičů. Ty se mohou poškodit i skřípnutím do dveří nebo mačkáním se za nábytkem. Jakmile jsou takto narušené, snadno přivodí zranění nebo opět požár. Generují totiž nadbytečné teplo. Zvláště riziková je tato situace při protažení pod kobercem v zájmu estetiky. Kromě těchto sice úhledných, ale velmi nebezpečných sestavení zapojení ignoruje hodně lidí základní projevy potíží.

Asi nejčastějším z nich je jiskření či praskání zásuvky v momentě, kdy do ní zkoušíte cokoli zapojit. To samé v případě, že během vyškubnutí zástrčky dojde k záblesku. Obvykle to způsobí vyhození pojistek a všimnete si také ožehnutí kontaktů na obou stranách. Prodlužovačka vám potíže jasně ukáže také tím, že její vlastní tlačítko bude skomírat, nikoli jasně červeně svítit. Pak bude chyba někde v elektroinstalaci vaší domácnosti.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]