Muž osvobodil koně spoutaného řetězem. Netušil, že se mu dostane poděkování, které si bude pamatovat celý život

Fotografie: Olga Itenberg / Creative Commons / Attribution 2.0

Videa, kde lidé zachraňují nějakým způsobem uvězněná zvířata, najdete na několik kliknutí. Zvláště sociální sítě jsou jich plné a každý den přibývají další záznamy.

Veterinář Ovidiu Rosu narazil na divokého koně, který potřeboval opravdu velkou pomoc, protože jeho nohy byly v řetězech. Ta se mu zařezávala do kůže, a i dále ho zraňovala. Jako by to nestačilo, byl oř viditelně v depresích, nedokázal se sám pořádně otočit, ani nijak výrazně posunout. V některých částech Rumunska je tohle běžná technika, jak koně spoutat. Nic to nemění na tom, že to byl nesnesitelný pohled, zvláště pak pro veterináře.

Riskantní záchrana koně

Rosu, který spolupracuje s Four Paws, se chopil nástrojů. Pak se snažil rozbít okovy bez toho, aby zvířeti způsobil ještě větší zranění. Nakonec se mu podařilo koně osvobodit, kterému tento krok vliv novou krev do žil. Naštěstí nebylo zvířete chyceno příliš dlouho. Veterinář mu tedy ošetřil kůži na nohou a kůň mohl normálně jít. Byl to vynikající běžec, když se ho muž pokoušel osvobodit. Později si ještě našel způsob, jak svému zachránci poděkovat.

Na videu vidíte nejen postupné přecvakávání drátů a motání řetězů, ale i další snahy, jak koně doslova postavit opět na nohy. Zvíře se pak ještě otočilo a přiblížilo se hlavou prakticky až k veterináři. To je moment, na který se nezapomíná. Něčeho podobného se dočkal i člověk, který na silnici pomáhal lenochodovi. Zvíře proslulé svou pomalostí se snažilo překonat silnici, naštěstí nijak rušnou. I tak to pro něj byl ovšem značně rizikový terén.

Momenty, na které člověk nezapomene

Jeden z řidičů ho vzal, zabalil do deky, a přenesl na druhou krajnici. Tam se lenochod zavěsil za kmen stromu a pokračoval v cestě. Jakmile se však jeho zachránce vzdálil, natáhl k němu jednu z pracek i s drápy. Je naprosto jasně vidět, že si ti dva prakticky potřásli rukama. Veselejší notou na toto téma jsou pak lidé, kteří zastavují na silnicích i dálnicích v momentě, kdy přechází rodina kachen. Pravda, mnohdy jsou to takové armády, že je to nutnost.

Jedním z největších ohrožení pro zvířata jsou aktuálně plasty nacházející se v oceánech. Dnes jich v oceánech plave na 150 milionů tun. Každý rok pak odpadu tohoto druhu přibude 4,8-12,7 milionů tun. Mnoho fauny si je plete s potravou, následně umírají. Případně se zamotají a výsledek je stejný. Nejde však „jen“ o přírodu, protože mnoho plodů moře konzumujeme i my lidé. Mikroplasty nachází vědci stále více na stále větším počtu míst.

Zdroj: PetStoryTime

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]