Na bělení zašedlých záclon jedině pomocí domácích prostředků. Vraťte jim zářivě bílou barvu, kterou měly v den jejich nákupu

Fotografie: Unsplash

Záclony v našem domově mohou postupem času žloutnout. K jejich bělení není zapotřebí používat předražené chemické prostředky, bohatě nám k tomuto účelu postačí základní přísady na vaření, které má doma každý z nás.

Naše záclony do sebe postupem času vstřebávají nečistoty, které se běžně vyskytují v ovzduší. Nemusíme být aktivní kuřáci, ke změně barvy našich záclon dojde i tak.

Fotografie: Unsplash

Při obnově jejich barvy je ideální se vyhnout agresivním chemickým přípravkům. Mohou totiž poškodit vlákna našich záclon, a tím způsobit, že záclony vydrží kratší dobu pevné. Domácí možnost bělení je šetrnější jak k našim záclonám, tak k přírodě.

Využijeme běžné zásoby z kuchyně

Na bělení záclon nám skvěle poslouží obyčejná kuchyňská sůl. Je šikovným pomocníkem dokonce i v případě, že jsou naše záclony znečištěny cigaretovým kouřem. Kromě něj ze záclon spolehlivě odstraní také zašlé skvrny nebo usazený prach.

Záclony nejprve vypereme v pracím prášku. Záclony se doporučuje prát v ruce, nebo na velmi jemný program v automatické prací pračce. Pokud naše pračka nabízí program ručního praní, je to ideální řešení. 

Fotografie: Unsplash

Po vyprání záclony namočíme do hrnce s rozpuštěnou solí. Ten si připravíme tak, že si v horké vodě rozpustíme několik hrstí soli. Záclony v takovémto roztoku necháme namočené po dobu 3 až 4 hodin.

Po uplynutí této doby je vyjmeme, opláchneme vlažnou vodou a necháme uschnout. Pokud bychom chtěli docílit dokonalé čistoty, můžeme je znovu vyprat v pračce na režim ruční praní. Toto ale není nutné, stejnou službu nám poskytne pouhé opláchnutí záclon v ruce. 

Nečekané využití pomocníka na pečení

Skvělým pomocníkem se starými záclonami nám může být také prášek na pečení. Dokonale si poradí i se špínou, která je několik let stará. Pokud tedy na půdě objevíme záclony po babičce, nemusíme je nutně vyhazovat. Mohou nám do našeho domova vnést spoustu krásy a dokonce i nádech nostalgie.

V případě běžně znečištěných záclon je postup jejich praní velmi jednoduchý. Zapneme automatickou pračku na režim ručního praní a vysypeme jeden pytlík kypřícího prášku na pečení přímo do zásobníku na prací prášek.

Fotografie: Unsplash

Pokud máme záclony silně znečištěné a výrazně žluté, nalijeme do umyvadla nebo vany 5 až 6 litrů vlažné vody a přidáme 5 pytlíků prášku na pečení. Jakmile se prášky ve vodě dostatečně rozpustí, ponoříme do vzniklé směsi záclony.

Pro extra silný účinek ale můžeme využít kombinace obou předešlých metod. Do vany napustíme 10 litrů vody, přidáme 3 lžíce kuchyňské soli a 5 sáčků kypřícího prášku do pečiva. V takto vzniklém roztoku necháme závěsy ponořené po dobu nejméně 30 minut.

Zdroj: Sunbell

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]