Domácí bělící pasta vyřeší problémy se žlutými zuby. Její příprava je snadná a z dostupných surovin

Fotografie: Freepik

Pokud vás trápí žloutnutí zubů, nemusíte se cítit osamocení, protože tento problém se vyskytuje u řady lidí. Někdo používá běžná řešení, mezi která patří bělicí zubní pasta, bělicí pudr, bělicí pásky a další, někdo se uchýlí k profesionálnímu bělení pomocí bělicí lampy a gelu. Některé metody mohou mít nežádoucí účinky, některé jsou finančně náročné, a proto se doporučuje zejména na začátku sáhnout po jednodušších osvědčených metodách, například bělicí zubní pastě, která může, jak si ukážeme, být i domácí výroby.

Nejčastější příčiny žloutnutí zubů

Na kvalitu a zbarvení zubů má vliv složení jídelníčku, přičemž lidé s tímto problémem, resp. i v rámci prevence by se měli vyhýbat zejména potravinám s vysokým obsahem barviva (typicky například červená řepa), ale také čaji, kávě, bonbonům a limonádám.

Fotografie: Pixabay

Dalším velice častým důvodem žloutnutí zubů je také nedostatečná nebo nesprávná zubní hygiena, kdy dochází k množení zbytků potravy a bakterií na zubním povrchu, který se zbarvuje do žluta. Pravidelné čištění zubů je důležité proto, že v opačném případě tato vrstva ztvrdne a stane se z ní zubní kámen, jehož odstranění již musí provést lékař.

S nesprávně zvolenou stravou, v níž převládají kyselé potraviny, a se špatnou hygienou dutiny ústní souvisí další problém, kterým je opotřebení a eroze zubní skloviny. Pokud se objeví nažloutlé zabarvení, jedná se již o příznak pokročilejšího stadia.

Fotografie: Freepik

Recept na přípravu účinné domácí bělicí pasty

Pokud si chcete sami vyrobit svou bělicí zubní pastu a brzy se těšit z jejích účinků, budete potřebovat následující přísady:

  • jedlá soda – 2 polévkové lžíce
  • kokosový olej – ½ šálku
  • stévie – 1 čajová lžička
  • éterický olej nebo silice máty peprné – 5 kapek
  • hřebíčkový éterický olej – 5 kapek

Do předepsaného množství kokosového oleje vmíchejte všechny ostatní v receptu uvedené přísady, vše dobře promíchejte a bělicí pasta je připravena. Není však doporučené používat ji denně, zuby si s ní vyčistěte nejvýše dvakrát týdně. Pokud chcete následně účinek této zubní pasty posílit, dejte si po vyčištění zubů do úst dvě polévkové lžíce kokosového oleje a kloktejte jej.

Fotografie: Pixabay

Kokosový olej je totiž blahodárný pro zdraví ústní dutiny, má protizánětlivé, antibakteriální a antioxidační účinky. Z úst pomáhá odstraňovat nežádoucí patogeny a toxiny a přispívá tak k důkladné hygieně ústní dutiny. Navíc má právě i bělicí účinky.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]