Tři tipy, jak obnovit bělost zažloutlého prádla bez použití bělidla

Fotografie: Freepik

Bílé prádlo má tendenci rychle ztrácet svou zářivou barvu. Kvalitu a barevnou stálost textilního vlákna ovlivňuje hned několik faktorů. Naštěstí existuje pár snadných tipů, jak obnovit bělost vašeho prádla.

Tyto tipy jsou o to lepší, že nezahrnují použití bělidla, které je někdy složité využít na bílém prádle. Bývá totiž příliš agresivní a na některé choulostivější materiály se nehodí. S pomocí těchto triků s každodenními přísadami budete moci udržovat své prádlo zářivě bílé, aniž byste museli riskovat, že bude žloutnout. Objevte nejlepší metody, jak přirozeně navrátit jeho bělost.

Fotografie: Freepik

Žloutnutí prádla

Pigmentace textilního vlákna má tendenci se časem a praním měnit. Ani dámské nebo pánské spodní prádlo není tohoto procesu ušetřeno. Pokud je prádlo nošeno každodenně a často je prané, nejde v podstatě zabránit jeho žloutnutí.

Tipy na oživení bělosti prádla

Bez ohledu na to, jaké značky spodního prádla preferujete při nakupování, je nezbytná jeho správná údržba, aby si vlákna látky zachovala svou oslnivou bělost. Dokonce i když kupujete kvalitní materiály, bílá nevydrží věčně. Tyto triky vám v tom ale pomohou.

Fotografie: Freepik

Citron a peroxid vodíku

Peroxid vodíku je doslova proslulý svými bělícími vlastnostmi. Pokud jej navíc spojíte s citronem, je tato dvojka v bělení doslova nenahraditelná. Budete potřebovat jeden šálek peroxidu vodíku, šťávu z jednoho citronu a dva šálky vody.

Jak na to? Nalijte ingredience do nádoby nebo umyvadla a vše promíchejte. Poté namočte oblečení do této kapaliny a po dobu asi 20 minut jej nechte odležet. Poté jej před praním obvyklým způsobem vymáchejte a dejte do pračky na běžný prací program.

Citron a sůl

Díky obsahu kyseliny citronové je citron v kombinaci se solí dokonalým bojovníkem proti zažloutnutí prádla. Tato metoda je dokonce skvělá i k bělení plavek. Budete potřebovat šťávu ze 2 citronů, ½ šálku soli a 5 šálků studené vody.  A jak dál? V hrnci zahřejte trochu vody a poté přidejte citronovou šťávu a sůl. Míchejte několik sekund, odstavte z ohně a směs nalijte do umyvadla. Namočte do ní vaše prádlo a nechte odležet přibližně 1 hodinu, poté opláchněte čistou vodou a dejte prát na obvyklý prací cyklus.

Fotografie: Freepik

Jedlá soda

Abyste svému prádlu vrátili dokonalou bělost, budete potřebovat 1 lžíci jedlé sody a 2 lžíce vody. Jak postupovat? Začněte smícháním 1 lžíce jedlé sody se 2 lžícemi vody a tuto pastu rozetřete do prádla. Poté, co ji necháte působit asi 1 hodinu, prádlo opláchněte a vyperte. Pokud se máte co do činění se zvláště obtížně odstranitelnými skvrnami, můžete nasypat jedlou sodu na zubní kartáček a jemně vydrhnout dané místo, abyste uvolnili i odolné skvrny.

Díky těmto tipů získá vaše prádlo kýžený vzhled, a to i po mnoha praních a každodenním nošení.

Zdroj: Goodhousekeeping

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]