Stát rozdává byty za 28 Kč. Podmínkou je, že ho musíte do 12 měsíců zrekonstruovat na vlastní náklady

Fotografie: Jan Polák / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Život někdy nabídne opravdu lákavé příležitosti. Jen je potřeba vědět, jak se jich chopit, když štěstí zrovna zaklepe na dveře. Mnoho lidí takto získalo opravdu hodně.

Maxine Sharples je 28 a využila konkrétní iniciativu, kterou do praxe zavádí hodně obcí i měst po celém světě. Za naprosto symbolickou částku totiž koupila opuštěný a prakticky zničený dům. Stálo ji to pouze jednu libru, tedy 28 Kč. Právě tuto metodu levného prodeje zavádí obce, aby tím stimulovaly rekonstrukce a výstavby nových domů. Oživuje to totiž zchátralé čtvrti, do kterých nejsou noví majitelé jinak moc ochotní se nastěhovat.

Nikoli bez podmínek

Protože je prodej takto výhodný, musí majitel vyhovět několika podmínkám, respektive se k něčemu zavázat. Konkrétně k tomu, že dům bude do 12 měsíců na jeho náklady kompletně zrekonstruován. Zrovna tato stavba drasticky chátrala, zásah zvenčí už skutečně potřebovala. První, do čeho se Maxine pustila, byla kompletní změna půdorysu, tím pádem i nové uspořádání vnitřních pokojů. Bez nadsázky by se dalo říct, že začala téměř na zelené louce.

Na konci veškerých stavebních zákroků měl tento nyní krásný dům dvě ložnice, koupelnu, kuchyni, jídelnu i obývací pokoj. Co se týče nábytku, vsadila na moderní design. K původním pokojům navíc přibyla i tzv. hobby místnost, tedy místo vybavené otvírací střechou. Provedení veškerých operací stálo novou majitelku asi 70 000 euro (1 676 000 Kč). Když se však vezmou v úvahu nulové pořizovací náklady, nejde o nijak drastickou sumu.

Původně ruina, dnes krásný dům

Za náklady, které by normálně obnášely jen koupi takové nemovitosti, Maxine získala do svých rukou nový fantastický domov. Dodržela také veškeré termíny uložené veřejnou správnou, a to renovaci do 1 roku od koupě. Může být tedy náležitě hrdá na všechno, co odvedla. Tento konkrétní dům se nacházel v Liverpoolu a člověk by se zde skoro bál dotknout jen kliky. Na videu vidíte, že v původním „stavu” to připomínalo doupě narkomanů nebo bezdomovců.

Nejenže bylo všude mnoho nepořádku i stavební suti, ale jednotlivé části už začaly vlastní silou kolabovat. Se slábnoucí vnitřní strukturou tak nejspíše nebyla daleko chvíle, kdy by to spadlo úplně celé. Byla to spíše hroutící se hromada cihel. Právě proto byl vnější zásah za vhodných podmínek naprosto zásadní. Maxine se do místa však zamilovala, protože teď to byla „její hromada hroutících se cihel”. Jak je vidno na videu, toto místo bude dál spokojeně sloužit.

Zdroj: Positivevibration

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]