Zrovna vybíral z bankomatu, když si na zemi všiml podezřelé obálky. Po třech dnech mu zavolal manažer pobočky

Fotografie: Wolfmann / Creative Commons / Attribution 2.0

Příběhů se ztracenými penězi není málo, a ne každý končí šťastně. Skutek tohoto muže, který našel obálku s nemalým obnosem peněz, je však potěšující.

Dotyčný si zrovna vybíral z bankomatu, když si na zemi všiml obálky. Posléze se ukázalo, že obnos patří Edith, 92leté stařence. Následující události byly popsány na facebooku a mnoho lidí mohou uklidnit. Na tomto světě stále ještě existuje dobro a čestní lidé. Zvláště potřebné je to dnes, kdy senioři patří mezi velmi zranitelné skupiny, co se financí týče. V nějakém ohrožení chudobou byli vždycky, dnes je to však ještě zřetelnější.

Šlo o veškeré její peníze

Obecně se totiž málo staráme o lidi, kteří reálně vybudovali naši nynější společnost. „Když jsem si chtěl minulý týden vybrat peníze, všiml jsem si na zemi pod přístrojem obálky.“ Na první pohled to vypadalo na slušný obnos, což se potvrdilo. Uvnitř bylo 5 000 švédských korun (11 000 Kč). „Vytáhl jsem z bankomatu vlastní peníze, šel na jídlo a poté do banky. Ženě u přepážky jsem řekl o nálezu.“

„Pak jsem jí obálku normálně předal.“ Muži po třech dnech zavolal manažer pobočky. Ten mu sdělil, že jde o konferenční hovor a ženu, které peníze patřily, se podařilo dohledat. Majitelkou byla 92letá stařenka Edith. Peníze vybrala na nájem – a šlo prakticky o veškeré její prostředky, zbývalo jí asi 200 korun. „Samozřejmě jsem nalezené peníze nemohl přijmout, tak jsem jí jen popřál hezký den a hovor ukončil.“

Nálezci to nemohlo být jedno

Jenže po tomto hovoru a vědomí nových informací nemohl muž situaci nechat tak, jak byla. Na živobytí do konce měsíce totiž Edith zbývalo doslova pár korun. Nálezce obálky proto nevydržel a tentokrát sám kontaktoval vedoucího manažera bankovní pobočky. Konkrétně s tím, že chce Edith poslat na účet 2 000 z vlastního účtu. Jeho iniciativa se roznesla po pobočce a přidávali se i samotní pracovníci. Na její účet tak doputovala částka ve výši několika tisíc.

Fotografie: Pixabay

Nakonec to tedy byl velmi dobrý den. Navíc Edith měla den nato narozeniny. Doufejme tedy, že je oslavila pořádným dortem. Pravdou je, že pro někoho málo může být pro někoho dalšího hotové jmění. Ve skutečnosti pomoci druhému člověku je to nejhezčí, co lze na světě vykonat. Počítají se i malé skutky, protože ty dokážou opravdu pomoci. Tento muž si zaslouží poděkování a obdiv. Hlavně jeho iniciativa, které se chytili další pracovníci banky.

Jak při nálezech postupovat?

Na nález cizího majetku, zvířete nebo dokladů pamatuje občanský zákoník, konkrétně paragraf 115. Máte ho tedy vydat vlastníkovi. Pokud není znám, předejte vše na obecní úřad na území, kde k nálezu došlo. Jestliže jste nalezli finanční obnos, nenechávejte si ho. V první řadě si pomyslete, jak by bylo vám, kdyby se vám stalo totéž. Jako nálezce máte nárok na odměnu ve výši 10 % z nalezené sumy, což vychází přímo ze zákona.

K tomu si můžete připočítat náklady, které vám vznikly s oznámením a řešením této situace. Opět tedy vše předejte na příslušný úřad a chtějte potvrzení o nálezu. Tím hlavně předejdete možnému zneužití částky z jejich strany. To samé platí pro peníze u bankomatu. Banka je sice může dohledat, ale není povinna. Pokus si obnos necháváte, dopouštíte se sami trestného činu. Ideální tedy je vždy svůj nález odevzdat na policii.

Zdroj: Nuntium

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*