Naučte se psát na klávesnici několikrát rychleji. Nemusíte si kvůli tomu platit drahé kurzy

Fotografie: Freepik

Jedním ze způsobů, jak rychle a efektivně ovládat klávesnici, je psaní pomocí všech deseti prstů, které si můžete osvojit i sami doma.

Psaní všemi deseti (či psaní naslepo) je skvělá dovednost, jejíž uživatelé dokáží ovládat celou klávesnici počítače a psacího stroje za pomoci všech prstů a to i bez koukání na písmena. Dochází tak k automatizaci celého procesu psaní textů, což má za následek mnohem rychlejší postup. Ke zvládnutí této techniky jsou určeny kurzy, počítačové programy nebo lekce s proškoleným instruktorem, nic z toho však nepotřebujete.

Fotografie: Unsplash

Pomohou vám barvičky

Pokud se chcete i vy naučit psát všemi deseti, nemusíte nutně platit za kurzy ani software, stačí pouze lidská vynalézavost. Jedním ze způsobů, jak tuto techniku ovládnout, je použití barev a štítků.

Stačí vám stará nepoužívaná klávesnice, barvy, které budou držet na plastu a znalost toho, jakým prstem ovládáte konkrétní písmena. Pak už si jen ohraničíte nebo vyznačíte dané klávesy a můžete začít používat celou ruku.

Fotografie: Unsplash

Jestliže byste se stále ztráceli v tom, jestli použít malíček nebo prsteníček, můžete si i prsty pomalovat takovou barvou, aby odpovídala dané klávese. Takto se skvěle naučíte používat všech deset prstů při psaní na počítači, dalším krokem je pak zapamatování si konkrétních kláves a jejich ovládání bez koukání na ruce. Na to už není žádný trik, pomůže vám jen vlastní snaha, píle a jistá dávka vytrvalosti.

Které klávesy máte prsty ovládat

Pokud jste si toho dodnes nevšimli, každá klávesnice má na písmenu F a J maličkaté výstupky. Ty slouží jako záchytné body a jsou výchozí pozicí pro pravý a levý ukazováček. Ostatní prsty se naskládají do řady vedle nich a každý z nich ovládá i písmena nad a pod sebou. K mačkání správných kláves dotyčnými prsty vám dopomůže právě barevně zvýrazněná klávesnice, kterou můžete zakoupit nebo si sami vyrobit.

Fotografie: Unsplash

Hranicí levé a pravé ruky je sloupec písmen Ř, T, G, B pro levačku a Ž, Z, H, N pro pravačku.

Levou rukou ovládáte:

ukazováčkem Č, Ř, R, T, F, G, V a B,
prostředníčkem Š, E, D a C,
prsteníčkem Ě, W, S a X a
malíčkem ovládáte zbytek kláves na levé straně.

Pravou rukou pak ovládáte:

ukazováčkem Ž, Ý, Z, U, H, J, N a M,
prostředníčkem Á, I, K a „čárku“,
prsteníčkem Í, O, L a „tečku“ a
malíčkem pak zbytek pravé strany klávesnice.

Fotografie: Pixabay

Palce obou rukou pak mačkají „mezerník“ podle toho, kterou ruku máte zrovna volnou a její prsty nepracují s žádnými písmeny. Nezapomeňte vždy vracet ukazováčky do výchozí pozice na písmena F a J, abyste se neztratili. Tento trik vám umožní psát výrazně rychleji, mačkat klávesy bez přemýšlení a bez koukání. Pozornost tak můžete namísto toho věnovat právě přepisovanému textu.

Zdroj: Redakce

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]