Naučte se rozpoznat příznaky infarktu včas a poskytněte správnou první pomoc. Tyto kroky mohou zachránit život

Fotografie: Depositphotos

Hodně lidí v životě překvapí srdeční infarkt. Nikdo na něj není připravený, ale lze při něm podat první pomoc. Pokud se ji naučíte správně, můžete zachránit život sobě nebo někomu jinému, říká lékař Gerhard Whitworth.

Infarkt je srdeční choroba, která postihuje stále více lidí. U infarktu odumírá část srdečních buněk a vzniká na základě náhlého uzavření nebo výrazného zúžení koronární tepny, která zásobuje určitou oblast. Existuje mnoho důvodů, proč infarkt vzniká. Nejčastěji je to nezdravý způsob života nebo dlouhodobá nemoc. Při infarktu můžete pociťovat několik příznaků.

Bolest na hrudi je nejčastější příznak

Při infarktu se u vás může vyskytnout mnoho příznaků. Nejčastější je bolest, která vzniká na hrudi a je dlouhotrvající. Tato bolest se může rozšířit do krku, dolní čelisti, do jedné z paží, do břicha nebo do zad. Mezi další příznaky patří nevolnost, zvracení, agrese, dušnost nebo úzkost. U některých lidí se objeví bodavá bolest až pálení za hrudní kostí.

Fotografie: Freepik

Zachovejte klid a nepropadněte panice

Pokud si myslíte, že se u vás nebo u někoho ve vašem okolí objevil infarkt, zachovejte klid. Nesmíte propadnout panice, protože v tu chvíli vám to nebude příliš myslet. Myslete na to, že v danou chvíli je potřeba se o sebe nebo o druhého člověka postarat. Několikrát se zhluboka nadechněte a začněte situaci řešit v klidu a s rozumem.

Zavolejte sanitku nebo požádejte o pomoc

Jestliže se nacházíte ve společnosti jiných lidí, řekněte jim o tom, jak se cítíte a požádejte je o pomoc. Zároveň jim řekněte, ať zavolají sanitku. Tito lidé by s vámi měli zůstat do té doby, než přijedou pracovníci záchranné služby. Záchranáři si vás poté přeberou do péče a budou přesně vědět, jak vám pomoci.

Fotografie: Depositphotos

V případě, že se nacházíte na veřejném prostoru (škola, práce, obchod), tak je dost možné, že poblíž bude i defibrilátor. Pokud budete při vědomí, požádejte někoho, aby jej sehnal. Tento přístroj se používá k oživování lidí, jež mají infarkt. Je dodáván společně se snadno pochopitelným návodem.

Pokračujte ve čtení článku na další stránce