„Kdybych tenkrát neměla u sebe manžela, pravděpodobně bych tu dnes neseděla,“ říká mladá žena, která přežila 2 infarkty a varuje ostatní

Fotografie: Depositphotos

Infarkt je jednou z nejčastějších příčin smrti, která může postihnout každého z nás. Z příběhu této mladé ženy vám bude běhat mráz po zádech.

Amy Cavalier je mladá matka, která si nikdy nemyslela, že se bude muset ve svých 35 letech obávat vážných zdravotních problémů souvisejících s jejím srdcem. Jednoho rána, kdy měla odvézt své děti do školy, se jí udělalo velmi nevolno a skoro nemohla popadnout dech – tyto příznaky ovšem ještě nikdy předtím nezažila, a proto je hodila za hlavu a jako většina matek se namísto vlastních problémů soustředila raději na to, jak odveze své tři potomky do školy. Tam ale nikdy nedorazila.

Dva infarkty za sebou

Ještě než stačila mladá matka nastoupit do svého auta, začala hyperventilovat a celá úplně zbledla – naštěstí však byl v její přítomnosti také její manžel, který na nic nečekal a ihned volal záchranku. Amy měla infarkt. Jakmile k ženě dorazili záchranáři, podali jí adrenalin a pokusili se ji opět vrátit k životu. To se sice podařilo, ovšem když už si všichni mysleli, že je opět v naprostém pořádku, zničehonic se jí srdce zastavilo podruhé.

Aby záchranáři ženě obnovili puls napodruhé, prováděli jí 45 minut umělé dýchání, přičemž museli více než desetkrát použít defibrilátor. Jakmile se jim však podařilo Amy opět oživit, převezli ji raději do nemocnice, kde byla lékaři uvedena do umělého spánku, aby mohli zjistit příčinu jejího dvojitého infarktu. Po pár hodinách vyšlo najevo, že za problémem stála spontánní disekce koronárních tepen (spontánní prasknutí koronárních tepen).

Velmi vzácné onemocnění

Spontánní disekce koronární tepny je velmi vzácné onemocnění, během něhož dochází k prasknutí jedné ze tří stěn koronární tepny v srdci a k následnému přerušení průtoku krve, což nakonec způsobí srdeční infarkt. Aby toho ovšem nebylo málo, během matčina kómatu vystřídal infarkt zápal plic, jenž způsobil pneumotorax. „Málem jsem tam umřela,“ sdělila Amy během jednoho z rozhovorů s tím, že nakonec naštěstí všechno dobře dopadlo a ona vyvázla zdravá.

Jelikož je velmi malá šance, že se s takovýmto problémem setkáte, Amy varuje především před infarktem jako takovým a jeho příznaky, které lidé často podceňují. „V dnešní době je mnoho žen a matek příliš zaneprázdněno životem, prací, dětmi a rodinou, a proto často zapomínají věnovat pozornost také svému tělu. Kdybych tenkrát neměla u sebe manžela, pravděpodobně bych tu dneska neseděla,“ vysvětlila Amy, jež v současné době považuje svůj život za požehnání a snaží se zvyšovat povědomí o srdečních chorobách ve svém okolí.

Zdroj: Twice

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]