Naučte se sušit šípky tak, aby zůstaly zachovány jejich léčivé vlastnosti po celou dobu skladování

Fotografie: Pixabay

Šípky se sbírají už od pradávna. Jsou totiž doslova přírodním zázrakem. Nejen že obsahují vitamín C, ale jsou plné i vitamínu A, K, E, B a P. Nyní vám poradíme, kdy šípky ideálně sbírat a jak je co nejvhodněji usušit do zásoby.

Šípky v hlavní roli: Kdy na sběr a jak na sušení?

K sběru šípků můžete přistoupit v přírodě už koncem srpna. Toto období pak trvá až po celý podzim. Plody by měly být červené až oranžové, konzistence pevná a jejich chuť sladkokyselá. Aby šípky nezačaly plesnivět, musíte je po sběru co nejdříve usušit. Zde je několik druhů sušení:

  • Sušení na vzduchu: jedná se o přirozený způsob, který vás nebude nic stát, pouze trpělivost. Plody šípků můžete sušit například na novinách. Celý proces trvá zhruba dva až tři týdny. Vždy ale záleží na okolní podmínkách a vlhkosti prostředí.
  • Stropní sušení: šípky můžete sušit i tak, že na šnůru připevníte kus prodyšné bavlněné látky a do ní nasypete natrhané plody. Občas bude vhodné šípky promíchat, aby se sušily rovnoměrně.
  • Sušení v troubě: tato metoda je vlastně jedna z nejrychlejších. Trouba by měla být předehřátá na cca 40 °C. Dvířka je dobré nechat mírně otevřená, aby odházela přebytečná vlhkost. Sušení tímto způsobem trvá asi osm hodin. Ke konci troubu nastavte až na 60 stupňů Celsia. A jak poznáte, že jsou již šípky dobře usušené? Když je stisknete mezi prsty a rozpadnou se na menší části. Sušené plody uchovávejte v dřevěné uzavíratelné nádobě ideálně.
Fotografie: Pixabay

Obecně skladujte šípky nejlépe v papírových sáčcích, nebo těch plátěných. Tak budou neustále větrat a zůstanou čerstvé.

Při sušení pomůže i speciální sušička na ovoce a zeleninu

Moderní doba však přináší i skvělé technologie, díky kterým můžete šípky usušit prakticky a jednoduše. To umožní například speciální sušička na ovoce a zeleninu. Před tím, než plody do sušičky vložíte, důkladně je omyjte a očistěte od lístečků. Pak je rozprostřete na jednotlivé pláty spotřebiče, tak aby se nepřekrývaly. Šípky lze sušit jak celé, tak třeba překrojené na půlky.

Fotografie: Pixabay

Sušičku spusťte na cca 70 °C. Řiďte se však dle svých zvyklostí a funkcionalitami daného spotřebiče. Až budou šípky dobře usušené, poznáte to celkem snadno. Budou při stisknutí zcela tvrdé. Pak už jen zbývá jediné, připravit si ze sušených plodů léčivý čaj, který povzbudí zdraví či ochrání srdce.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]