Nebezpečná zábava dětí, která je může připravit o zrak. Dbejte zvýšené opatrnosti

Fotografie: Freepik

Možná i vaše děti na internetu najdou pravidla k této velmi nebezpečné hře. Můžou si díky ní poškodit nenávratně zrak a oslepnout. Zjistěte, o jakou hru se jedná a vyvarujte se jí ve vaší rodině, abyste zachránili vaše děti.

Někdy je velmi těžké ochránit své děti od nebezpečí nebo zdraví škodlivých lumpáren. Dětský mozek totiž mohou napadnout nejrůznější absurdity, které jim přijdou vtipné, jejich realizace však může být opravdu velmi nebezpečná. Mezi takové absurdity patří i nová hra, která se mezi dětmi objevuje.

Fotografie: Freepik

Výzvy a nové dětské hry kolují internetem

V posledních letech jste možná objevili mnoho podobných her, které děti sdílí mezi sebou na sociálních sítích. Vlivem touhy vyrovnat se ostatním vrstevníkům pak zkouší nejrůznější hlouposti i další děti. Přitom tyto hry a výzvy jsou většinou velmi nebezpečné a riskantní, rodiče většinou ani neví, že se formou absurdní hry jejich dítě pokouší si zničit zdraví.

Velkou kauzou jsou také různé předměty a hračky určené dětem. Některé z nich totiž do rukou dětí bez přítomnosti rodiče vůbec nepatří. Než svým dětem koupíte některou ze zábavných hraček, přesvědčte se, že jim hračka opravdu nemůže ublížit. Zdánlivě bezpečné hračky mohou mít například ostré hrany nebo nevhodný materiál, který škodí dětskému zdraví.

Nejhorším obdobím je věk dospívajícího dítěte, někdy krátce před pubertou. V takovém věku totiž své dítě už nehlídáte na každém kroku a dáváte mu určitou volnost i možnost rozhodnout se samostatně. Právě v tomto pubertálním věku se ale dítě rozhodně pro různé experimenty a jejich rozhodování může být velmi ovlivněno okolím a špatnými nápady ostatních vrstevníků.

Fotografie: Freepik

Nebezpečná dětská hra má vliv na zrak

Příčinou nebezpečí je zdánlivě obyčejné laserové ukazovátko. Trvalé poškození zraku bylo určeno u několika případů. Jeden z nich byl mladý chlapec, který přišel o téměř 75 % zraku kvůli této hře. Jeho bratr namířil laser přímo do oka chlapce jen na krátkou dobu, to bohužel stačilo k tomu, aby se sítnice oka poškodila velkým způsobem.

Laser dokáže spálit sítnici a zasáhnout kritickou oblast. V zadní části oka, kam může lehce laser dosvítit, se nachází centrální místo pro vidění. Při samotném posvícení laserem do oka a spálením sítnice pacient žádnou bolest necítí, neznamená to však, že se nejedná o trvalé poškození oka a zraku.

Fotografie: Freepik

Lékaři vyzývají k opatrnosti rodiče i děti

Díky těmto případům vydali lékaři velký apel na rodiče, které vybírají nebo schvalují hračky svým dětem. Laserové ukazovátko totiž rozhodně nepatří do kategorie hraček, je velmi nebezpečné pro děti i jejich okolí či kamarády. Vlivem možných zdravotních nebezpečí je tedy nutné, aby se v případě dětského zájmu o laser věnovali rodiče dětem i při hraní a vysvětlili jim důležitost bezpečného zacházení.

Péče o náš zrak je často velmi přehlížena, ale to neznamená, že není nutná. Víte, jak své oči správně chránit a pečovat o ně? Přečtěte si následující tipy, se kterými svůj zrak ochráníte. Prvním tipem je rozhodně pravidelná a preventivní prohlídka u očního lékaře. Ten by měl kontrolovat stav vašeho zraku i oka samotného. Také je dobré nevystavovat příliš často oči svícení obrazovek televizorů nebo mobilů, raději si od tohoto záření odpočiňte.

Nezapomínejte také chránit své slunečními brýlemi před ostrým zářením a raději upřednostňujte přirozené světlo na místo ostrých nepřirozených zářivek. Také je dobré se vyvarovat častému nošení kontaktních čoček, ty vašemu zraku totiž moc na zdraví nepřidají.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]