Hračky pomáhají dětem rozvíjet fantazii

Představivost, fantazie, kreativita a víra v zázraky. To vše činí dětská léta nezapomenutelnými. Určitě si i vy sami ještě vzpomenete, jak jste byli kosmonauti, zpěváci, mimozemšťané. Nezřídka se setkáme s rodiči, kteří mají touhu uvádět věci na pravou míru a děti usměrňovat. Ne vždy je to správné řešení. Jak dopřát našim dětem několik let bez hranic s vědomím, že nic není nemožné?

Kdybychom měli jmenovat zásadní rozdíly mezi dospělým a dítětem, pravděpodobně by to byl fakt, že dospělý jedinec už tak nefantazíruje a nesní. Dospělí lidé bývají svázáni pravidly, která nastavila společnost. Nepromlouvají bezmyšlenkovitě a velmi často je pro ně zásadní, co na to ostatní. Kdežto děti žijí ve svém světě, kde nic není nemožné. Mohou být kýmkoliv a kdekoliv. Právě v tom spočívají  kouzla a čáry, o které by je rodiče neměli připravovat, ale naopak je plně podpořit.

Snadný trik na věčné dětské otázky

Patrně všichni rodiče se shodnou na skutečnosti, že děti mnohdy kladou otázky, na které je téměř nemožné odpovědět. Mami a proč….Maminky i tatínkové se řídí realitou a tím, zda dítěti podají správnou a přijatelnou odpověď. V raném věku však toto není až tak zdaleka podstatné. Pokud si rodič neví rady s odpovědí na záludně položenou otázku, není zločin si jí vymyslet. Snadným trikem jak obejít zvídavé dítě, je odpovídat na otázky opět další otázkou. Usnadní nám to nahlédnout do myšlenkových pochodů dětí, do vizuálního vnímání a zjistit, co poutá jejich pozornost. Nejenže tak udržíme s dítětem konverzaci, ale vybruslíme z tenkého ledu a dítěti se budeme věnovat. Hlavně však získáme představu o tom, kam se jejich myšlenky ubírají.

Hračky nemají za úkol jen zabavit

Hračky nejsou pouze prostředky, které mají zabavit dítě, abychom mohli v klidu uklidit. Jejich úkolem je zároveň podpořit jejich kreativitu. Vhodným příkladem, jak dítě nechat rozvíjet svou představivost jsou různé stavebnice, skládačky či tvarovací hmoty. Ty poslouží přesně tak, jak děti chtějí, aby posloužily. Můžeme jmenovat například ekostavebnice stavebnice FischerTip. Podporují dětskou tvořivost, rozeznávání tvarů i představivost. Dají se modelovat, lisovat, různě řezat, tvarovat a klidně i strouhat. Vyrobeny jsou z bramborového škrobu a potravinářských barviv. Svým složením jsou neškodné a přátelské k životnímu prostředí, potvrzuje Jana Žučková, obchodní manažerka společnosti Lowlands. V roce 2008 jí bylo za produkt HAMA zažehlovací korálky uděleno odborníky osvědčení Správná hračka. Ekologické stavebnice jsou nabízeny s různým příslušenstvím a tvary. Objednat je můžete online na webu kreativni-hracky.com

V prvé řadě je důležité umět děti vyslechnout. Přesto, že máme mnoho práce a starostí. Rozhodně bychom je neměli odbývat či ignorovat, ale naopak jim věnovat chvilku pozornosti. To i v okamžiku, kdy melou, jak se říká „páté přes deváté“. Nám to smysl dávat nemusí, ale jim určitě ano, a to je důležité.

Obrázek: kreativni-hracky.com