Jaké jsou v zimě nejčastější příčiny požáru v domácnosti a jak jim předcházet

Fotografie: Tomáš Čeřovský, velitel JSDH Mlázovice

Se zimním obdobím vždy přichází i nárůst požárů v domácnosti. Zdrojem mohou být svíčky, vánoční výzdoba i topidla. Zjistěte, na co byste si měli dávat pozor.

Nejčastější příčiny požáru v zimním období jsou nevyčištěné komíny, ve kterých se vznítí saze. Těchto požárů je sice nejvíce, ale většina z nich se nerozšíří až do interiéru a bývají ve většině případů včas uhašeny. Přímo doma však máte řadu potenciálních zdrojů požáru, o kterých je třeba vědět, abyste tomuto riziku předcházeli.

Svíčky na věncích a vánočních stromech

V období Vánoc je zapalujete na adventních věncích, vánočních stromcích, ale i jiných dekoracích. Je to otevřený zdroj ohně, který může velmi rychle odstartovat požár v domácnosti. Nikdy by se hořící svíčky neměly nechávat bez dozoru. Je potřeba se ujistit, že v blízkosti nejsou žádné hořlavé materiály a svíčka je dobře zajištěná i ze spodu nehořlavým materiálem. Pozor na průvan a záclonu, ta se může velmi rychle vznítit a způsobit vyhoření celé domácnosti.

Rozvody elektřiny a prodlužovačky

V zimě je do zásuvek a prodlužovacích kabelů zapojeno mnohem více elektrospotřebičů než po zbytek roku. Elektrická vánoční světýlka, ale i různá topná zařízení mohou způsobit požár v elektrické zásuvce. Vánoční osvětlení nenechávejte svítit přes celou noc a vytáhněte je ze zásuvky. Na prodlužovacím kabelu s více zásuvkami vždy vypínejte červené tlačítko, aby ke spotřebičům nešel elektrický proud. Pokud si potřebujete přitápět v noci, mějte topidlo v samostatné zásuvce a nenechávejte ho připojené spolu s jinými spotřebiči.

Krby a krbová kamna

S příchodem studeného počasí a začátkem topné sezóny roste riziko požárů od otevřeného ohně. Krby a krbová kamna by měla procházet pravidelnou údržbou. Nenechávejte v jejich blízkosti hořlavé materiály. Pozor si dávejte také při manipulaci se žhavým popelem. Nezapomínejte na pravidelné čištění od nečistot, které se mohou snadno vznítit.

Sušička prádla

Nejspíš byste neřekli, že tento spotřebič může být příčinou požáru, ale je tomu tak. V sušičce byste měli pravidelně čistit filtr, který zachycuje vlákna z oblečení. Jak se sušička při každém programu zahřívá, může dojít ke vznícení těchto lehce hořlavých vláken a bez včasného zásahu i k následnému požáru. Ideální je kontrolovat filtr po každém použití sušičky.

Nebezpečí v kuchyni

Každý pátý požár vznikne v kuchyni. Příčinou nejčastěji bývá rozpálený olej, který se na pánvi vznítí. V takovém případě k hašení nikdy nepoužívejte vodu. Snažte se pánev odstranit ze zdroje tepla a oheň uhaste poklicí, mokrým ručníkem, solí nebo hlínou z květináče. Když odcházíte z kuchyně, vždy se ujistěte, že jste vše vypnuli. Spotřebiče, jako jsou toustovače, topinkovače a mixéry, vždy vytahujte ze zásuvky.

Fotografie: Depositphotos

Cigaretové nedopalky jsou příčinou tragických požárů

V neposlední řadě by se měli mít na pozoru i kuřácké domácnosti. Přestože nedopalek je příčinou požáru pouze v 5 % případů, následky bývají nejtragičtější a často si vyberou oběť na životě. Nikdy byste neměli kouřit v posteli, kde je mnoho hořlavých materiálů a vysoké riziko toho, že usnete a cigaretu nebudete mít pod kontrolu. Pozor si také dávejte na to, aby v popelníku nebyly žhavé nedopalky, když ho vysypáváte do koše.

Zdroj: HZSČR, Rockfordmutual

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*