Bydlíte v paneláku? Policie varuje před chybou, která může způsobit požár domácnosti

Fotografie: Depositphotos

Policisté si všimli oblaků kouře vycházejících z bytu. Neváhali ani chvíli a vtrhli dovnitř, aby matku a dvě děti rychle evakuovali. Každá sekunda byla drahá.

Z okna paneláku v místní ulici vycházela černá oblaka. Kolem něj se začaly shromažďovat davy a po chvíli zde projížděla policie. Ta si byla ihned vědoma požáru a přispěchala domácnostem na pomoc. Čas se ale zdál alarmující a kouř se rozptyloval opravdu rychle. Policie se snažila zaklepat na některé z bytů, avšak nikdo bohužel neodpovídal. Jednotka se tedy rozhodla vykopnout dveře.

Záchranná akce a příčina požáru

V hale v oblacích kouře našli dezorientovanou 32letou ženu. Vtrhli také do pokoje, kde spaly její dvě malé dcery. Policisté chytili děti do náruče a spolu s matkou je vyvedli ven. Krátce poté přijela hasičská a záchranná služba. Následně bylo zjištěno, že zdrojem kouře byl hrnec v kuchyni. Žena připravující večeři totiž udělala osudovou chybu. Nalila horký olej do vody, což hasiči pojmenovali jako „výbuch tuku“.

Voda ve vroucím oleji

Když se do zahřátého oleje nebo tuku přidá voda, dochází k rychlému odpařování. Voda má totiž nižší teplotu. Okamžitě se zahřeje a její molekuly se promění v páru. Tato náhlá změna skupenství způsobí, že vodní pára má explozivní účinek, což vede k ráznému rozstřikování horkého tuku na všechny strany. V důsledku toho se oheň může rozšířit a způsobit takový požár, který by opravdu mohl dopadnout zle.

Naučte se rychle a bezpečně uhasit vznícený olej na pánvi. První okamžiky rozhodnou o požáru celé domácnosti

Vše dobře dopadlo

Naštěstí to v Jasło skončilo jen kouřem a menšími škodami. Evakuované 32leté ženě se ale udělalo špatně a byla převezen na vyšetření do nemocnice. Po tu dobu byly její děti svěřeny do péče jejich otce. Média na závěr podotkla, že panelák už je v plném provozu a žena, která zapříčinila nehodu, je alespoň poučena do budoucna.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]