Měl pravdu policista nebo kontrolovaný? Co ukazuje záznam noční kontroly, při které byl tento muž zadržen strážci zákona?

Dne 10. listopadu došlo k situaci, která poměrně výrazně zarezonovala digitálními vodami. Záznam celého incidentu se záhy ocitl na Youtube a je čile komentován.

Díky kameře nahrávající průběh celé jízdy se řidič nakonec vyhnul pokutě a uživatelé se škrábou na hlavě. Hned na začátku záznamu řidič předjíždí zcela v souladu s platnými předpisy. Jakmile vjel do zastavěné oblasti, ukázkově zpomalil. O tom, že se blíží kontrola rychlosti, věděl z aplikace. Dodržoval rychlost 50 kilometrů v hodině a stejně ho zastavila policejní hlídka. Otázkou zůstává, zda měl hlídkující policista pravdu.

Noční silniční kontrola bez důvodu

Strážce zákona zastavil řidiče s tím, že překročil povolenou rychlost. Ten ovšem zcela jistě věděl, že se nic takového nestalo a měl pro to i důkazy. Policista v uniformě se začal točit kolem auta, kontrolovat stav a zapisovat údaje. Došlo i na obvinění, že měření bylo provedeno za vjezdovou tabulí, ne před ní. Řidič podotkl, že o měření věděl díky aplikaci, následkem čehož logicky zpomalil. Opět byl varován, ačkoli pro to neexistoval důvod.

„Věděl jsem, že tady měříte, takže jsem zpomalil,“ vysvětlil policistovi svůj postup. Mnoho lidí v komentářích se domnívá, že policista po něm chtěl pokutu vymámit stůl co stůj. „Tihle se zaměřují jen na udělování pokut. Je moc dobře, že jsi to měl celé natočené,“ podotýká například jeden z komentujících. „Tak tohle je čistý skandál. Ten policista naprosto vědomě podvádí a snaží se vymáhat pokutu za neexistující prohřešek,“ přidal se další.

Co vyvolalo potřebu kamer na palubě?

Arogance policistů se nevyhýbá prakticky žádné evropské zemi, jen má občas trochu jiné podoby. V návaznosti na to nejsou kamery na palubní desce ničím neobvyklým, protože dovolují rozetnout právě takovéto spory. Někteří Youtubeři si dokonce založili kariéru na tom, že cíleně porušují předpisy a pak se s policisty dostávají do sporů. Pravdou však je, že legislativa mnohdy nedává smysl a mnoho nařízení si navzájem protiřečí.

K tomu se ještě přidává skutečnost, že policisté sami mnohdy silně „plavou“ v předpisech a vyhláškách, které mají být základem jejich postupu. Tento nedostatek ovšem nenahradí doplněním znalostí, nýbrž arogancí a principem „mám služební odznak, tak mám pravdu. Vznik těchto organických snah a protikroků z řad lidí, kteří se s nimi mohou denně setkat, pak není žádným překvapením. Mnohé z případů pak mají i soudní a jiné dohry.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]