Orchideje jsou velmi oblíbené pokojové rostliny, které nejsou nijak zvlášť náročné na péči. Pochází z tropických oblastí a na světě jich rozeznáváme až sedmnáct tisíc druhů. Orchideje jsou taktéž známé pro své pestrobarevné květy. Vybírat lze z růžové, modré, žluté, bílé, nebo fialové. Aby tyto nebývale vznešené a krásné květiny prospívaly, je zapotřebí jim dopřát kvalitní péči. Jak zajistit dobrý ne-li dokonalý růst?
Základní péče o orchideje
Při pěstování orchidejí bychom se měli řídit následujícím pravidly.
Zajistit vyšší vlhkost vzduchu: pokud je vzduch v místnosti suchý, je vhodné jej zvlhčovat. Kropit můžete i listy orchideje. Jelikož květiny pochází z tropických oblastí, vyhovuje jim teplé a vlhké prostředí.
Dopřát orchideji vzdušný substrát: tyto pokojové rostliny nemají v lásce těžkou půdu. Je tedy důležité jim zajistit substrát provzdušněný a lehký. Ideálně s příměsí mechu a stromové kůry.
Umístit orchidej na místo, kde nezáří přímé slunce: květiny potřebují dostatek světla, aby dobře prospívaly, avšak přímé slunce jim může spíš uškodit.
Zasadit rostlinu do květináče, který zajistí dostatek světla kořenům: nevhodné jsou keramické, či klasické plastové květináče. Orchidej potřebuje ideálně květináč v podobě proutěného koše, nebo průhledného plastu.
Pravidelně zalévat specifickým způsobem: což znamená to, že orchidej v květináči ponoříte do lavoru s dešťovou, či odstátou vodou a necháte ji nasát potřebnou vláhu (po dobu třiceti minut). Pak nesmíte zapomenout přebytek tekutiny slít. Tento způsob je vhodné aplikovat jednou za sedm až deset dní.
Mimořádná péče o orchideje
Pokud zajistíte orchideji správnou základní péči, mělo by se jí dařit dobře. Avšak při zajištění nadstandardní péče bude rostlina růst bujně a odmění vás krásnými a hojnými květy. Proto je potřeba orchidej čas od času také přihnojovat.
Speciální hnojící přípravek připravíte velice snadno. Postačí do zálivky přidat buď trochu citronové šťávy, nebo piva! A to v poměru 1:25. Tyto ingredience dodají rostlině dostatek vitamínů a minerálů.
Skvěle bude fungovat na orchidej i česnekový odvar. Ten připravíte z tří stroužků česneku a litru vody. Mírně svaříte, necháte odstát a vychladnout a poté květinu zaléváte.
Co orchidejím nesvědčí?
Při pěstování orchidejí se vyvarujte umístění v prostoru, kde je průvan. Pakliže budete větrat, rostlinu raději přesuňte tam, kde nebude pofukovat. Také myslete na to, že orchidej pochází z tropické oblasti a potřebuje poměrně teplé prostředí pro svůj růst.
Vhodné jsou teploty standardní mezi 17 až 20 stupni Celsia. Rozhodně jim nevyhovují teploty kolem 0 stupňů. Mohly by umrznout a zahynout. Proto je při ochlazení nedávejte ven, tj. na balkon, terasu, nebo zahradu. Dobře se jim povede ve vytopeném interiéru.
Úvodní Fotografie: Freepik