Nejlepší čaje, které přispívají k úlevě od nepříjemného nadýmání

Fotografie: Freepik

Čas od času každého z nás potrápí nafouklé břicho, což je nepříjemné a vcelku obtěžující. Níže proto přinášíme výběr čajů, které vám pomohou nadýmání odbourat.

V současné době se stále častěji setkáváme s různými podobami intolerance na rozličné potraviny. Důsledkem potravinové intolerance (alergie) je velice často nafouklé břicho, které je značně omezující a nepříjemné. Ale nebojte, pokud vás čas od času potrápí nadýmání, automaticky to neznamená, že nějakou potravinovou alergií trpíte. Pravděpodobně jste jen snědli něco (namátkou třeba cibuli, mléko, luštěniny nebo květák), co ve vašem těle vyvolalo odezvu ve formě zvýšené tvorby střevních plynů, od nichž vám účinně pomohou vybrané čajové směsi.

Fotografie: Freepik

Pijte čaj a hýbejte se

Vzpomenete si, kdy jste měli naposledy pocit nafouklého břicha? A vzpomenete si, co jste dělali, abyste si od tohoto pocitu ulevili? Pravděpodobně jste si vzali nějaký prášek, což je asi nejběžnější řešení střevních problémů. Ovšem není to vždy nutné a rozhodně se to nedá označit za správné. Léky by se měly konzumovat ideálně pouze tehdy, kdy to doporučí lékař. Každý lék ovlivňuje lidské tělo a ve vzácných případech to může vést ke vzniku nových problémů (viz příbalové letáky).

Fotografie: Pxhere

Mnohem optimálnější řešení tohoto problému je sázka na přírodu. Jako prevence je vhodná pravidelná alespoň 20minutová chůze, kterou se střeva přirozeně rozpohybují. Při akutních problémech se zažíváním můžete vyzkoušet některý z doporučených čajů. Čajovou klasikou je kmín s lékořicí, který je doporučovaný i v lékárnách. Kmín účinně snižuje nadýmání a lékořice podporuje trávení. Pokud ale trpíte vysokým tlakem, nahraďte lékořici fenyklem, který má obdobné vlastnosti.

O svůj organismus pečujte komplexně

Jak jsme zmínili, při střevních potížích se doporučuje pít i odvar z fenyklu, který uvolňuje střevní svalstvo, a je tak prevencí proti křečím a nadýmání. K fenyklu můžete přidat koriandr, protože ten zase redukuje patogenní bakterie v zažívacím traktu.

Další kombinací je směs máty, pampelišky a břízy. Takto připravený čaj stimuluje a celkově zlepšuje trávení. Jako poslední příklad uveďme čaj ze zázvoru, verbeny a fenyklu. Verbena pomáhá čistit střeva a zázvor zmírňuje projevy nadýmání.

Fotografie: Pixabay

Abyste problémům s nadýmáním účinně předcházeli, doporučuje se pečovat o organismus komplexně, tedy nesoustředit se jen na omezení následků, ale zjistit a eliminovat příčinu. Je proto doporučené jíst vyváženou stravu bohatou na vlákninu, která přirozeně podporuje zdraví zažívacího systému, dostatečně pít či důkladně žvýkat – spolykáte tak méně vzduchu a navíc velké kusy jídla při průchodu zažívacím traktem kvasí, čímž vzniká nadbytek střevních plynů. Měli byste omezit sycené limonády a smažené potraviny. Jíst byste rovněž měli pravidelně a ne jen tehdy, když máte hlad.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]