Nejlepší čistič pračky je kyselina citronová. Poradí si s vodním kamenem i usazeninami

Plánujete koupit čistič pračky a odrazuje vás jeho cena? Je jednodušší způsob, jak mít pračku dokonale čistou. Pomůže kyselina citronová. Jedná se o látku, kterou dnes běžně koupíte ve většině obchodů s potravinami. Prodává se v sáčcích, kde najdete krystalky podobné cukru. Běžně se kyselina citronová využívá v kuchyni, kde si z ní můžete připravit osvěžující nápoj, stejně jako ji lze přidat také do jídla. Jak se nyní dozvíte, měl by ji mát doma i každý, kdo má pračku. Právě na její čistění je tím stoprocentně nejlepším pomocníkem.

Nečistot je v pračce více, než si jenom myslíte

Mnoho lidí si myslí, že čistič pračky není potřeba, jelikož se v ní čistota udržuje automaticky. Myslí si, že když pračka vypere prádlo, tak je jistotou i to, že se sama dokonale vyčistí. realita je však zcela jiné. V pračce se mohou objevovat houby a plísně, stejně jako usazeniny vodního kameny. Mohou zde být i zbytky pracích prášků a aviváží, stejně jako třeba zbytky vlasů a nečistot z oblečení. Toto všechno může nejenom poškodit vaši pračku, ale může to mít negativní vliv i na praní. Proto je důležité o pračku pravidelně pečovat. Podívejme se na to, jak využít kyselinu citronovou.

Gumové těsnění

To má každý pračka a jeho úkolem je bránit tomu, aby se voda dostala kam nemá. Vzhledem ke svému tvaru však může docházet k tomu, že se právě za ním hromadí velké množství nečistot. Jako čistič pračky pomůže právě kyselina citronové. Smíchejte jednu lžíci v vodou, namočte do ní houbičky a gumové těsnění pračky důkladně otřete.

Vnitřek pračky

Díky tomuto postupu vyčistíte jak buben, tak i jakékoliv vnitřní součásti, včetně topného tělese. Zde se může objevovat jak vodní kámen, tak i různé nečistoty. Jako čistič pračky použijte 3 vrchovaté polévkové lžíce kyseliny citronové, kterou vložte do dávkovače pro prací prášek. Potom pračku zapněte naprázdno, na klasický prací program, s nejvyšší možnou teplotou. Takto nechte projít celým pracím režimem a vaše pračka bude dokonale čistá a jako nová.

Dávkovač pracího prášku

Časem se zde začnou objevovat usazeniny a plísně, které je třeba eliminovat. Jak na to? Nejprve celý dávkovač pracího prášku vyjměte. Potom si připravte lázeň z horké vody a také 2 lžic kyseliny citronové. Do dané lázně dávkovač namočte zhruba na 1 hodinu. Díky tomu všechny nečistoty snadno povolí. Následně opláchněte čistou vodou, otřete hadříkem a můžete vrátit zpět. Pokud by usazeniny byly příliš silné, použijte houbičku a klasické mechanické čistění.

Myslete také na prevenci

Čištění kyselinou citronovou by mělo probíhat minimálně jednou týdne. Dobré je myslet také na celkovou prevenci, které je spojena i s tím, že se budete vyvarovat problémů. Pokud je vaše oblečení silně znečištění například od bláta, nehte ho nejdříve odmočit v umyvadle a až potom ho vložte do pračky. Dále doporučujeme při praní používat změkčovače vody, které může nahradit i obyčejná jedlá soda. Po vyprání je třeba také nechávat dvířka pračky otevření. Díky tomu bude moci větrat a nebude docházet k tvorbě plísní a tedy i samotného zápachu.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]