Nenapadá vás, jak se kreativně zabavit? Zkuste vyrobit originální kobereček ze zbytků látek či příze

Podlaha je základem krásného pokoje. A k jakékoliv podlahové krytině patří i koberečky, které dokáží navodit pocit útulna. Některé mohou být dokonce natolik zajímavé, že působí jako hlavní dekorační prvek místnosti. Jindy koberečky zase uvítáme nejen proto, že jsou dekorativní, ale i hřejivé. Vstát ráno bosou nohou na studenou podlahu není nic příjemného. Pak je takový kobereček vedle postele i příjemnou záležitostí.

Dobré na tom všem je, že vyrobit kobereček není zase tak složité. A zvolit můžete přesně takové barvy, jaké potřebujete. Přinášíme vám tipy na výrobu koberečků. Možná zkusíte jeden a bude vás to bavit, tak se pustíte i do dalších. Vždyť koberečky můžeme mít u postele, v koupelně, v předsíni, kuchyni a dokonce i na krytém balkoně.

Šitý kobereček z proužků látek

Na tento šitý kobereček potřebujete proužky látek. Můžete natrhat na 3 až 4 centimetry široké pásy staré povlečení, závěsy apod.

  • Dále budete potřebovat prádelní šňůru nebo jiný kulatý a měkký provázek, aby šel prošívat

  • Prádelní šňůru budete proužky látek omotávat a rovným stehem na šicím stroji prošívat

  • Vznikne vám takový dlouhý provaz omotaný do látky

  • Následně tento provaz budete stáčet do kruhu a opět prošívat, ale nyní už stehem cik cak

Šitý kobereček z riflí

Na tento kobereček budete potřebovat staré rifle, ale klidně můžete použít i jinou látku. Například starý závěs, ubrus. V podstatě záleží na vás, co budete recyklovat. Nastříháte tak, jak vidíte na obrázku a sešijete. Aby se na podlaze kobereček příliš nevlnil, je dobré po podžehlit nalepovacím plátnem a přišít ještě podšívku. Pokud použijete tvrdší látku, může zůstat pouze jedna vrstva a není třeba podšívat.

Háčkovaný kobereček

Háčkované koberečky patří k mým nejoblíbenějším. Použít můžete i starou přízi tím, že vypáráte staré svetry. Případně si koupíte přízi novou a v barvách, jaké potřebujete. Háčkovat se však nemusí pouze z háčkovací příze. Můžete na tenké pásky nastříhat staré halenky, trička, povlečení a použít k háčkování i tyto tenké látkové proužky. Pásy mohou být i hrubší, ale už se hůř háčkuje. Vždy je dobré šíři látkového pásku přizpůsobit i tloušťku háčku, případně se dá háčkovat pouze prsty (tedy bez háčku).

Splétaný kobereček

Opět využijete recyklace. Nastříháte na pásy stará trička, kalhoty, ručníky a jiné vyřazené věci. Pokud jsou pásky krátké, sešijete je ručně nebo na stroji k sobě. Z těchto dlouhých pásů pak upletete ručně copánek. Ten pak stáčíte dokola a ručně sešíváte.

Obrázky: craftionary, etsy