Originální kuchyňské prostírání, které si snadno vyrobíte sami

Také vaši pozornosti nikdy neuniknou ubrusy, ubrousky, dečky a prostírání? Krásně nazdobený stůl prostě láká k usednutí a hodování. Prostírání můžeme mít doma hned několik. Nějaké pro běžné užívání, slavností či s nějakým konkrétním motivem – třeba vánočním.

Některé prostírání lze koupit poměrně levně, ale jiné jsou docela drahé, zvlášť to, které je přírodní. Naštěstí si doma lze vyrobit jakékoliv prostírání, i to přírodní. My si dnes prozradíme, jak na to a ukážeme si nějakou inspiraci.

Prostírání z rifloviny

Na výrobu originálního prostírání můžete použít i riflovinu. Třeba ze staré riflové košile či riflí. Buď můžete nechat jen kolečka či obdélník z rifloviny nebo trochu tvořit a riflovinu nastříhat na proužky, které pak stáčíte do kruhu nebo proplétáte. Možností je spousty. Také můžete kombinovat jutu a riflovinu, což vypadá hodně dobře.

Prostírání z papíru

Potřebujete nějaké slavností prostírání či prostírání pro konkrétní příležitost, ale připadá vám zbytečné nakupovat další? Pak si vyrobte jednorázové prostírání z papíru. Použít můžete tapetu nebo balicí papír s určitým motivem. Případně i stránku novin, hudební motiv s notami či mapu.

Samozřejmě můžete pak prostírání i různě ozdobit. Přilepit sušené květy, dřevěné korálky po okrajích či kamínky, mušličky apod. Vezměte stávající prostírání nebo kus kartonu a obalte papírem + ozdobte dle libosti. Pokud chcete, aby prostírání vydrželo déle než jednou, místo papíru použije nějakou látku a jednoduše ušijte obal na stávající prostírání. Látku pak můžete prát a dle libosti vyměnit za jiný motiv.

Háčkované prostírání

Moc hezky vypadá i háčkované prostírání. Pokud vám háčkování není cizí, určitě si pár kousků vyrobte. Je to úžasná dekorace na stůl, která potěší každé oko. Nemusíte háčkovat ani žádné složité vzory. Vystačíte si s naprostými základy háčkování. Háčkovat můžete kruh, čtverečky nebo kytičky.

Prostírání z juty

Patrně k nejoblíbenějšímu typu prostírání současné doby, patří jutové. Juta se celkově objevuje v interiérech často a v různých podobách. Stačí si koupit provázek a prostírání vytvoříte snadno tak, že provázek stáčíte buď do kruhu a pomocí tavné pistole lepíte. Tenčí provázek je nutné podložit buď hrubší látkou nebo můžete provázek lepit na nějaké starší prostírání, které máte doma a už jej používat nebudete. Výrobních postupů existuje několik.

Fotografie: Pinterest