Pletení pohodlných pantoflí dle jednoduchého postupu zvládne i začátečník

Fotografie: Freepik

Obdivujete každého, kdo se naučil plést a umí tento svůj um využít k pletení ponožek, svetrů i šál? Vynikat v podobném umění stojí obvykle léta praxe a tréninku, ale nemusí to tak být vždy. Existuje řada poměrně snadných návodů, které zvládne i úplný začátečník. A přitom na první pohled vypadají, jako byste je koupili někde v obchodě.

Pohodlné pantoflíčky

Fotografie: ImgurPhotos

To je bezpochyby případ těchto domácích pantoflíčků, které se skvěle hodí nejen pro děti, ale také pro dospělé. Taková domácí obuví vás spolehlivě zahřeje a třeba budete mít i skvělou inspiraci, čím podarovat své blízké k Vánocům

Tyto pantoflíčky si zvládnete uplést i sami. Nebudete potřebovat nic jiného než dvě pletací jehlice, dva knoflíčky, háček a poté dostatek měkoučké vlny.

Jak postupovat?

Fotografie: ImgurPhotos

Na papír si nakreslete obrys chodidla, pro které budete pantoflíčky plést. Na základě těchto rozměrů poté na dvou jehlicích upletete obdélník, který odpovídá délce a šířce chodidla. Během pletení se vyplatí vznikající obdélník přikládat k obrysu chodidla, abyste porovnávali, zda vám ještě zbývá něco doplést, anebo už máte hotovo.

Jakmile máte požadovanou délku a šířku, je nutné všechny stehy uzavřít. Takto vám vznikne výsledný upletený obdélník. Zatím to jako pantoflíček moc nevypadá, že? Nebojte, brzy pochopíte, jak to celé funguje.

Špička

Fotografie: ImgurPhotos

Prvním krokem je sešití špičky. To uděláte nejsnadněji tak, že si obdélník přeložíte na třetiny. Jednu třetinu poté sešijte společně s druhou stranou. Na sešití použijte tlustou jehlu a pevnou nit stejné barvy, jakou má i vznikající pantoflíček, aby byl šev nenápadný.

Použijte klasický šev, který je pevný a spolehlivý. Při šití myslete především na to, abyste pracovali pečlivě a nedošlo k párání, ale také se snažte, aby špička působila hezky a upraveně a nekazila vzhled pantoflíčku.

Pata

 

Fotografie: ImgurPhotos

Druhým důležitým krokem bude sešití paty. Postup je opět poměrně jednoduchý a můžete využít techniku háčkování. Pokud si netroufáte, je také možné oba konce na patu sešít podobně jako jsme to udělali u špičky. Vznikne ale nehezký ostrý okraj, který není tak přirozený, jako když oba konce dokulata propojíte háčkovanou řadou.

Už jsme skoro u konce

Fotografie: ImgurPhotos

Pokud stále nechápete, jak má z tohoto postupu vzniknout pantoflíček, nyní dávejte dobrý pozor, protože už jsme skoro u konce. Je nutné vzít špičku obdélníku, přehnout ji a umístit do oblasti nártu. Takto vlastně utvoříte vrchní část pantoflíčku a najednou už asi vidíte, jak bude výsledný model vypadat.

Aby vše u sebe dobře drželo, je nutné použít knoflíček, který našijete na přední stranu. Můžete třeba záměrně vybrat esteticky zajímavý knoflík, který celý váš model ještě ozvláštní. A máte hotovo! Pantoflíčky můžete sami unosit, nebo je někomu podarovat. Je to velmi netradiční dárek, který jistě zahřeje u srdce každého.

Fotografie: ImgurPhotos
Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]