Postupy na výrobu roušek svépomocí

Asi není potřeba zdůrazňovat a opakovat celou situaci, která se děje po celém světě, nejen v České republice. Důraz je kladen na nošení roušky a případně i jednorázových rukavic, pokud se už musíte vydat na nákup nebo někam, kde by mohlo hrozit onemocnění koronavirem. Jenže právě roušky patří mezi nedostatkové zboží. Roušku by měl nosit především ten, kdo je nemocný. Ale ochraňuje i zdravého, sice ne na 100% nicméně i to se počítá. Čím nižší riziko, tím lépe. V podstatě zde platí: já chráním tebe a ty chráníš mě.

Odborníci tvrdí, že i výroba vlastních roušek má smysl. Má to ovšem jeden háček. Roušky je potřeba neustále vyměňovat – prát a žehlit, pokud jsou vyrobeny z látky. Ty, které jsou vyrobeny z papírových utěrek a papírových kapesníků ideálně vyhazovat do odpadkového koše a vždy si vyrobit novou. Pokud by totiž rouška zachytila vir, tak jej při opětovném použití můžete vdechnout. Doporučuje se tedy vyrobit si roušek více.

Výroba roušek není složitá, ale ne každý má doma šicí stroj a umí šít. Máme pro vás dobrou zprávu. Roušky zvládnete i bez šicího stroje, a to i v případě, že si netroufáte ani na ruční šití. Některé lze vyrobit pouze pomocí papírové utěrky, papírového kapesníku, kancelářské sešívačky a gumiček. Vyberte si tedy z dnešních tipů a neváhejte si roušky doma vyrobit – pro sebe i celou rodinu.

1. Návod na šitou dvouvrstvou roušku

V tomto videu najdete návod na roušku pro dospělé i děti. Přímo pod videem najdete i střihy ke stažení. Látku si můžete buď koupit nebo použít to, co máte doma v zásobě, případně i vyprané a vyžehlené látkové utěrky, starší ubrus, zástěru, závěs.

Potřebovat budete na 1 roušku

  • Látku na roušku
  • Látku na začištění okrajů (může být stejná látka, jako na roušky)
  • Gumičky

https://youtu.be/b5N7h3QnjgM

2. Jednoduchý návod na šitou dvouvrstvou roušku

V podstatě jde o stejný typ roušky, jako v prvním případě, jen je výroba krapet snadnější. Opět lze použít jakákoliv látka, kterou doma najdete. Samozřejmě by mělo jít o bavlnu, aby se rouška mohla prát v pračce na vysoký stupeň a poté i přežehlit. Potřebovat budete:

  • Bavlněnou látku

  • Gumičky

  • Špendlíky, jako pomocníky

3. Výroba roušky bez šití

Na tyto rychlé a jednoduché roušky budete potřebovat: papírové kapesníky, papírové utěrky, gumičky a kancelářskou sešívačku. Podrobný návod ve videu:

https://youtu.be/rm_FdCJTWtQ

Tip: místo papírové utěrky můžete použít i kuchyňské papírové ubrousky nebo takto lze vyrobit i rouška z látky, pokud šití není zrovna vaše parketa.

4. Šitá látková rouška s kapsou pro vložení filtru

Tato rouška je de facto velmi podobná prvním dvěma návodům. Jen s tím rozdílem, že neprošijete horní okraj a necháte otvor, kde lze vložit filtr v podobě kapesníku nebo klidně chcete-li košíček (vycpávku z podprsenky). Možná vám to přijde legrační, ale lidé se snaží chránit různými způsoby a další překážka (bariéra) navíc je určitě účinnější.

5. Blesková rouška pomocí gumiček a kapesníku

Pokud budete muset vyrazit někam ven, určitě mějte v kabelce nejen desinfekční gel na ruce, ale i gumičky a čistý (vypraný a vyžehlený kapesník). Z těchto dvou věcí totiž vyrobíte bleskovou roušku. A doba je taková, že opravdu nevíte, kdy ji bude potřeba.

Tento návod je opět vhodný také pro ty, co jim šití nic neříká. Vyrobit si takto můžete roušku i z jiné látky – nemusí jít pouze o kapesník.

Fotografie: Pixabay