Pletené bačkory zvládne i začátečník, za pár hodin je hotovo

Tyto pletené bačkory zahřejí, stejně jako vám zpříjemní chůzi. Nejlepší na nich je, že nejsou koupené, ale doma vyrobené. Pokud po nich také toužíte, zde je návod, jak si je také uplést. Zvládnout se to dá už za jeden jediný večer. Pojďme na to.

Zvolte správnou velikost

Jako první si zvolte správnou velikost. Ta je nesmírně důležitá. Náš návod se týká velikosti, které je v rozmezí 38 až 41. Pokud takovou také chcete, držte se tohoto návodu. Znamená to, že základních ok bude přesně 62. Pokud chcete jinou velikost, upravte tento počet.

Začněte s pletením základu

Když máte správnou velikost, můžete se pustit do pletení základu pro své pletené bačkory. Začněte vlnou jednoho odstínu, u nás to byla varianta šedé barvy.

Základem je uplést část v jednom směru, zatímco další část, zhruba sedmi ok ve směru jiném. Tím budou pletené bačkory vypadat o to zajímavěji.

Když máte základ upletený, použijte kus příze, který propletete jednotlivými oky, čímž tuto část takzvaně uzavřete, aby se nerozpárala.

Pokračujte v naplétání

Nyní můžete pokračovat v naplétání, a to ve středu vašeho základu. I tady budete potřebovat stále šedou přízi. Optimální je naplétat vzdálenost v 18 stezích.

Následně přijde změna, a to v tom směru, že použijete také přízi jiné barvy. V našem případě to byl odstín fialový. Konkrétní volba je však na vás samotných.

Poté pleťte dále a jednotlivé barvy střídejte. A to ve stejných vzdálenostech, čímž vytvoříte zajímavý design, který budou vaše pletené bačkory mít.

V pletení pokračujte i nadále až do bodu, kdy dosáhnete potřebné délky. V tu chvíli je třeba vše opět ukončit tak, aby nedošlo k párání.

Základem by mělo být uplést jakýsi lem, který danou oblast jasně ohraničí a zamezí tomu, aby se párala a byla pevná tak, jak je potřeba.

Blížíte se do finále

Jak můžete vidět, základ na vaše pletené bačkory už začíná mít svou podobu. Vzniknout by vám měl podobný tvar, jaký vidíte na obrázku.

Tento tvar je základem pro vaše pletené bačkory. Ted pro jednu konkrétní. Z něho následně vycházejte i ve chvíli, kdy budete plést variantu druhou.

Základem by měla být také dvě oka, tedy dvě značky, které slouží k označení toho, kde dojde k ukončení a také spojení.

Vytvořte bačkory

Nyní se můžete pustit do samotného vytváření bačkor. Když máte základ upletený, je třeba ho použít k tomu, abyste botám dali potřebný tvar.

Začnete tedy daný kus ohýbat a postupně sešívat dohromady. Zakládejte si především na kvalitě a na tom, aby byl šev opravdu dostatečně pevný.

Vše doplétejte pomocí klasické vlny tak, aby bylo ukončení správně vedeno a aby nedošlo k párání, které by vaše bačkory znehodnocovalo.

Důležitá by měla být také estetická stránka. Pokud se budete chtít pochlubit tím, jaké boty jste si upletla, je důležitější než si myslíte.

Zkontrolujte výsledek

Když je provedeno zakončení, vše ještě důkladně zkontrolujte, zda je vše napleteno, tak jak má být a zda vše drží.

Také zkontrolujte, zda se nikde nic nepáře. Dále také odstraňte jakékoliv přebytečné nitě, které by nejenom ve švech neměly co dělat.

Poslední krok už je jasné. Podívejte se na své pletené bačkory a také byste je měli vyzkoušet. Překvapí pohodlností i tím, že zahřejí.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]