Nenápadné příznaky indikující problémy spojené se štítnou žlázou, které byste neměli nikdy ignorovat

Fotografie: Depositphotos

Štítná žláza je nedílnou součástí našeho organismu a je dobré vědět, zda je její funkce v pořádku. Podívejte se, kdy je nutná návštěva odborného lékaře.  

Mnoho lidí svádí problémy spojené se zdravím na stáří, a ano, v některých případech mohou mít pravdu. Častěji však tyto zdánlivě nevinné nepříjemnosti svědčí o závažnějších zdravotních problémech – například jako závratě, které mohou být u žen příznakem srdečního onemocnění. Je tak proto dobré zaměřit se na signály, které naše tělo vysílá, a to zejména v případě problémů se štítnou žlázou, říká lékař Daniel Murrell.

Štítná žláza a její funkce

Přestože se jedná o malou žlázu v krku, štítná žláza je zodpovědná za produkci důležité hormonu, který reguluje metabolismus, teplotu a srdeční frekvenci v našem těle. Při problémech s touto nedílnou součástí našeho organismu se můžeme stát buď hyperaktivní, kdy produkujeme příliš mnoho hormonů, nebo hypotyreózní, kdy vylučujeme příliš málo hormonů. Podívejte se, jak rozpoznat některé z prvních varovných příznaků problémů se štítnou žlázou.

Fotografie: Freepik

Pocit smutku nebo deprese

Podle odborníků může nesprávná funkce štítné žlázy způsobovat změny nálady. Příliš málo hormonů totiž může ovlivnit hladinu serotoninu, takže se člověk cítí slabý a může u něj docházet k častějším depresím. Na druhou stranu pak příliš mnoho hormonů může způsobit úzkost, neklid nebo podrážděnost.

Nekončící ospalost

Asi pro každého jedince na tomto světě je těžké vstát ráno z postele. Pokud se však jedná o nekončící ospalost, která se stane součástí vašeho každodenního života, mohl by to být podle odborníků dostatečný alarm na to, abyste vyhledali pomoc a zjistili, zda vaše štítná žláza funguje tak, jak má. Problém by totiž mohl indikovat selhání štítné žlázy.

Častá zácpa

Pokud trpíte často zácpou, může to být způsobeno poruchou produkce hormonů štítné žlázy, která mimo jiné způsobuje také zpomalení trávení. Podle odborníků se jedná o jeden ze tří nejčastějších příznaků její nesprávné funkce.

Fotografie: Freepik

Vypadávání vlasů a suchá pokožka

Pokud trpíte suchou pokožkou a častým svěděním, může to být příznak nesprávné funkce štítné žlázy. Ta je totiž zodpovědná za vylučování potu a v některých případech jejího selhání může docházet i k vypadávání vlasů (nebo dokonce obočí). Mimo to mohou být také vaše vlasy nadměrně suché a mohou se vám začít lámat nehty.

Náhlé zvýšení hmotnosti

Přibývání na váze sice může být způsobeno mnoha faktory, ale pokud k němu dojde náhle, beze změny stravovacích a pohybových návyků, měl by to být bohužel důvod k obavám. Podle odborníků je tato skutečnost jednou z hlavních příznaků poruchy štítné žlázy.

Fotografie: Freepik

Bolesti svalů

Pokud pociťujete náhodné znecitlivění paží, dlaní, nohou nebo chodidel, může to být důsledek spojený se špatnou funkcí štítné žlázy. Nedostatek hormonů totiž může časem vést k poškození nervů, které vysílají signály z mozku do zbytku těla a výsledkem je nevysvětlitelná bolest svalů.

Nekončící závratě

Pokud se u vás soustavně objevují závratě, které jsou postupem času čím dál více intenzivní, můžete mít co dočinění se špatnou funkcí štítné žlázy. Ta totiž v případě potíží může ztěžovat soustředění, vyvolávat nekončící závratě anebo vytvářet problémy s pamětí.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]