Není lodička jako lodička aneb Kdo se v nich má vyznat

Ono se řekne lodičky, ale když se na ně podíváme detailněji, zjistíme, že lodiček je neuvěřitelné množství druhů. Jednoduché i zdobené, se špičkou plnou i otevřenou, kulatou i špičatou, s páskem přes nárt i bez pásku, na jehlovém podpatku či na vysokém klínku. A co teprve barvy. Klasické béžové, černé i divočina v podobě zvířecích vzorů, zářivých barvy a neskutečných doplňků.

Není jich až zbytečně moc?

Od druhé poloviny 19. století kdy se začaly lodičky šít ve velkém, už spatřilo světlo světa spousta pozoruhodných modelů. Některé nudné, jiné nápadité a některé, řekněme, extravagantní. V každé obuvi najdeme desítky modelů. Jak k tomu pak přijdou takové ženy ve znamení Vah. Ty musí v každém takovém obchodě strávit minimálně tři hodiny. Chudáci manželové. Tak dlouho čekat a pak ještě vypláznout půl výplaty.

Základem je podpatek

Lodičky s minipodpatkemLodičky se v zásadě mohou lišit „pouze“ ve 2 základních prvcích. Jedním je podpatek a druhým je svrchní část boty, která na podpatku „sedí“.

Podpatků je 5 základních druhů:

  • jehlový
  • široký kónický
  • klínek
  • francouzský podpatek
  • vysoký podpatek s platformou

Všechny tyto podpatky samozřejmě existují v desítkách různých provedení, velikostech a tvarech. Výška podpatků může být různá, od minipodpatků (1 – 3 cm) přes elegantní (7 – 10 cm), až po extravagantní často doplněné vysokou platformou (až 26 cm). Jak si změřit ideální velikost podpatku zjistíte v tomto článku na idnes.cz.

Svrchní část

I svrchní část lodiček má několik základních typů. Manolo Blahnik proslavil uzavřené lodičky s páskem přes spodní část nártu s ostrou špičkou. Pojmenoval je Lazzo. Jsou velmi pohodlné a díky pásku dobře sedí na noze.

Extravagantní lodičky s platformou a bodciDalší typ je taky opatřen páskem, tentokrát v tvaru písmene T, tzv. T-strap. Takové lodičky jsou například dámské lodičky Tamaris, které jsou velmi elegantní a hodí se na plesy i do práce. Třetím typem jsou lodičky s páskem anklestrap, tedy pásek kolem kotníku. To jsou klasické lodičky, ale pozor na ně. Nedoporučují se ženám s širšími kotníky, lépe vyniknou na štíhlých nožkách. Krásné nabízí značka Tamaris. Čtvrtým typem jsou zvláště elegantní pantoflíčky, ze kterých Manolo Blahnik vytvořil typ pátý s páskem nad patou. Poměrně zajímavé lodičky nabízí také voňavé boty Mel.

Všechny tyto typy lodiček bývají běžně s plnou špičkou. Poslední variantou jsou lodičky, které mají špičku naopak otevřenou, tzv. peep-toe. Ty se hodí ke všemu, kromě dlouhých šatů či sukní, ze kterých by nám ve spod koukaly jen palce u nohou. Pokud je nechcete obouvat naboso, dejte si pozor, abyste měly speciální punčochy bez špičky. Pokud jste spíš více konzervativní, tak Vás mohou zaujmout lodičky Caprice, které jsou celokožené mají jednoduché tvary. Tak co? Máte vybráno? Přečtěte si také, jaká je ideální obuv na jaro a léto!

Foto: obuvmel.cz

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]