Netypický odstín moči může odhalit zdravotní problémy

Moč je v podstatě jakousi odpadní tekutinou, která je filtrovaná a produkovaná v ledvinách. K jejímu vylučování pak dochází prostřednictvím močových cest, močového měchýře a močové trubice. Moč zdravého člověka je světle žlutá až jantarová. V jejím složení je možné hledat například močovinu, nebo chlorid sodný. Barvu moči však mohou barvit některé konzumované potraviny, jako je například červená řepa, borůvky, černý rybíz, nebo třeba fazole. Proto po těchto potravinách může být barva moči červená, růžová, nebo nazelenalá.

Změna barvy moči a různé příčiny

Barva moči se může měnit také v závislosti na tom, jaký máte pitný režim. Pokud budete dehydratovaní, moč se zbarví na intenzivně jantarovou barvu. Další vlivy, které zapříčiní změnu odstínu moči:

  • Užívání specifických léků: zbarvení moči pak může být v některých případech dokonce modré.
  • Vzácné onemocnění červených krvinek: způsobí tmavě červené zbarvení moči

Kdy je nutné navštívit lékaře?

Pokud zpozorujete neobvyklé zbarvení moči napříč tomu, že jste neužívali žádné specifické léky, nebo nejedli výrazně zabarvené ovoce, či zeleninu, pak začervenalá moč může značit onemocnění močových cest, nebo vytvoření ledvinových kamenů. Při těchto potížích můžete pociťovat i bolesti. Velice bolestivý je i zánět močového měchýře, který se také projevuje krví v moči a neschopností se řádně vymočit. Tmavá, nebo oranžová moč zase může značit onemocnění jater, zvlášť, když na sobě pozorujete i jiné příznaky, jako je světlá stolice, zažloutlá kůže a bělmo. Ve všech případech tedy vyhledejte lékaře, který vás vyšetří a určí vhodnou léčbu.

Červená, růžová, nebo oranžová moč

Příčiny červené, nebo růžové moči mohou být různé. Primárně se takto projevuje přítomnost krve v moči. Dále červené, či růžové zbarvení může způsobit červená řepa, ostružiny, rebarbora. Léky, které způsobují červené zabarvení moči, jsou pak Rifampin, antibiotikum často používané k léčbě tuberkulózy. Jak již bylo uvedeno výše, oranžová moč může mít spojitost s onemocněním jater, anebo také dehydratací. Rovněž se objevuje u lidí, kteří užívají protizánětlivá léčiva, jako například sulfasalazin, fenazopyridin. Oranžovou moč mohou mít i lidé co absolvovali chemoterapii.

Modrá nebo zelená moč

Léky s léčivou látkou indometacin, amytriptilin, propofol mohou způsobovat modře, nebo zeleně zabarvenou moč. Konkrétně modrá moč je pak spojena i s vzácnou dědičnou nemocí zvanou Familiární benigní hyperkalcémie. Zelená moč zase může svědčit o bakteriálním zánětu v těle.

Tmavě hnědá až černá moč

Tmavě hnědou, nebo černou moč může způsobit jídlo. Především pak fava fazole, rebarbora, nebo aloe vera. Z léků takto zbarvenou moč způsobují antimalarika, nebo nitrofurantoin, který se také používá k léčbě močových cest. Tmavě hnědá moč může značit o potíže s játry, či ledvinami. Téměř černou moč dokáže způsobit i nadměrná fyzická a sportovní zátěž.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]