Novela zákona zcela zásadně změní ochranu vzrostlé zeleně, která se kácí z důvodů nové výstavby. Developeři budou platit obcím, nebo je čekají vysoké pokuty.
Do připomínkového řízení právě doputovala novela zákona o ochraně přírody a krajiny. Ta velmi významně mění oblast ochrany dřevin a druhů. Obzvlášť výstavba na pozemcích se vzrostlými stromy se developerům a stavebníkům může prodražit. Pokud nebudou moci vysázet náhradní zeleň, pak je čeká zaplacení poplatku obci. V případě nelegálního kácení navrhuje novela milionové sankce.
Novela zákona má motivovat k šetrné výstavbě
Rozsáhlá novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která je nyní v připomínkovém řízení, významně mění především oblast ochrany dřevin a oblast ochrany druhové. „Pokuty za kácení bez povolení jsou dnes tak směšně nízké, že řada investorů nebo developerů si raději nechá dát pokutu. Vyjde je to levněji než věc řešit dle zákona a vysázet náhradu,“ tvrdí podle iDnes Martin Ander, poradce ministra životního prostředí.
Toto chování by se však s novelou zákona mělo zásadně změnit. Autoři vyzdvihují především nutnost ochrany městské zeleně, která při nové výstavbě nejvíce trpí. Často totiž není možné pokácenou zeleň znovu vysadit v zákonem určené vzdálenosti 1 km od nové stavby. Nové poplatky a zvýšení pokut, jež novela zákona předkládá, by tak měly developery motivovat k šetrnému umísťování staveb tak, aby se minimalizovalo kácení vzrostlých dřevin.
Rozhořčení obyvatelé bytů kritizují nesmyslný poplatek. Bizarní vysvětlení situaci ještě zhoršilo
Pokuty vzrostou desetinásobně
Zatímco dříve se mohl stavebník vyhnout povinnosti vysazení náhradní zeleně, k níž neměl vhodné pozemky nebo prostory, teď už bude muset platit. Pokud náhradní zeleň nevysází sám, bude muset místně příslušné obci zaplatit poplatek, aby se o náhradní výsadbu postarala ona. To by znamenalo každoroční přesun zhruba 550 milionů korun, které by od developerů putovaly na účty obcí.
Ještě mnohem více by je však stály pokuty v případě nelegálního kácení zeleně, které se v novele zákona dokonce zdesetinásobily. „Cílem je, aby případná pokuta za protiprávní kácení dřevin významně převyšovala výši poplatku stanovenou postupem v souladu se zákonem a odrazovala tak od protiprávního jednání,“ uvádí web VakInfo.
S poukázáním na to, že se pokuty za nelegální kácení dřevin nezvyšovaly již 15 let, přichází novela s pokutami, které by měly stavebníky od nelegálního kácení skutečně odradit. Fyzické osobě může být za nelegální kácení nařízena pokuta až milion korun, firmám pak 20 milionů. Na SvětěKreativity už jsme rovněž psali, že i za kácení stromů na vlastní zahradě hrozí pokuta až 100 000 Kč.
Napište komentář