Najdete schovanou lišku na tomto obrázku? Zvládne to jen 1 % lidí. Otestujte správnou funkčnost vašeho zraku a vnímaní

test s ptákem

Ač to může znít překvapivě, na planetě existuje něco kolem 18 000 druhů ptáků. Všechny samičky kladou vejce, ze kterých se následně klubou ptáčata.

Ptáci jsou jedněmi z nejkrásnějších stvoření na světě. Všichni mají peří a okouzlují nás nádhernými barvami. Od kolibříku po čápy máme po celé planetě více jak 18 000 druhů opeřenců. Hodně jich léta, někteří umí skákat, běhat a dokonce plavat. A některé druhy jsou svým vzhledem i chováním opravdu bizarní. Jak by bez nich náš svět vypadal? Rozhodně bychom přišli o obrovskou zkušenost z jejich krásy na denním nebi.

Tisíce nejrůznějších druhů

Vědci obecně odhadují počet jejich druhů na asi 10 000. Podle nových výzkumů ale toto číslo dosahuje více jak 18 000 různých druhů ptáků. Britská ornitologická společnost odhaduje počet druhů v Británii na 628, jejich odnož ve Spojených státech na 1 120. Výzkumy National Geographic Society ukazují, že světový počet ptáků se pohybuje někde mezi 50 – 430 miliardami. Teď ale zkuste na obrázku najít kromě ptáka ještě druhé zvíře.

test s ptákem, zadání

Ptáci jsou obecně teplokrevní obratlovci, kteří kladou vejce. Jedna vlastnost, která je odlišuje od veškerých dalších živočišných druhů, je pak jejich peří. Většina z nich sice umí létat, další, jako třeba tučňáci nebo pštrosi, jsou čistě „pozemní“. Všichni ptáci mají ovšem peří a jen ptáci ho mají. Existuje ale ještě druh bez křídel, konkrétně Kiwi z Nového Zélandu. Vyskytuje se jen na tomto území a zahrnuje pouze jednu čeleď, tedy kiviovité.

Létání a lákání samiček

Svoje opeření používají především k letu, svaly v základně každého pírka jim pak dodávají rychlost. Peří také reguluje teplotu jejich těla a přirozeně pomáhá nalákat samičku. Věděli jste, že peří je také velmi voděodolné? Ať už má samička partnera nebo ne, dokáže naklást vejce. Například kuře s červenými ušními boltci bude klást hnědá vejce. Jste v rébusu stále na pochybách, nebo dokonce v koncích? Tady je řešení dnešní hádanky.

test s ptákem, řešení

S tisíci ptačími druhy jsou právě opeřenci jediným živočišným druhem, který můžeme najít na každém kontinentu – Severní Americe, Jižní Americe, Africe a tak dále. Ptáci se dovedou zabydlet prakticky ve všech podmínkách. Navíc neustále migrují z jednoho prostředí do druhého, podle toho, jak se mění okolní teplota. Proto taky pravidelně táhnou do teplých krajin. Tam hledají čerstvou potravu a příznivé podmínky pro potomky.