Vizuální test může odhalit, že nemáte tak bystré smysly, jak jste si mysleli

Fotografie: Fabiosa

Jedním z nejúčinnějších způsobů relaxace naší mysli jsou různé vizuální stimulace nebo hry. Možná jste si mysleli, že tyto iluze a hříčky jsou určeny výhradně dětem, ale je to omyl, dospělým mohou pomoci zklidnit mysl a relaxovat. S optickou iluzí, kterou vám představujeme, objevíte, jak je vaše mysl bystrá a jak rychle umí reagovat na podněty.

Jak bystrý je váš zrak?

Jedná se o vizuální hádanku neboli optickou iluzi. Její řešení vám pomůže zbystřit smysly a procvičit zrak. Podívejte se pozorně na obrázek a následujte instrukce. Je to skvělý způsob, jak procvičit vlastní kognitivní schopnosti, anebo strávit příjemný čas s dětmi a procvičovat společně s nimi jejich zrak. Můžete tak kvalitně využít čas, který by děti jinak strávily před televizí nebo počítačem.

Fotografie: Fabiosa

X nebo Y?

Nyní obraťte svou pozornost na obrázek. Na první pohled se zdá, že jsou na obraze samá X. Když se ale podíváte pozorně, uvidíte, že se mezi ně zatoulalo i jiné písmenko, a to hned šestkrát – dokážete všech šest Y najít a rychle odhalit?

Tak co? Uspěli jste? Pokud ne, netrapte se, možná jste jen unavení. Je také potřeba pozornost pravidelně trénovat, jinak náš mozek v tomto ohledu zakrní a přestane si takových drobných rozdílů všímat. Čad od času vyzkoušet takové hříčky se vyplatí. Zostříte si tím své pozorovací schopnosti, což je jistě dobré i pro vaši práci a každodenní život.

Fotografie: Fabiosa

Proč se oči nechají zmást?

Zrak je velmi složitý proces, který se vlastně vůbec neodehrává v očích, jak by se mohlo zdát. Ve skutečnosti se všechna práce děje v mozku, kam se přenáší vjemy registrované okem.

Tento zrakový systém používá mnoho zkratek a dělá úpravy do obrazů dokonce ještě předtím, než je vůbec stihneme registrovat. Právě proto mohou fungovat optické klamy. Náš mozek se jednoduše nechá zmást, pokud víme, jak na něj.

Fotografie: Pixabay

Magie obrazů

Svůj zrak i mozek se proto vyplatí pravidelně trénovat, abyste viděli skutečně to, co vidět máte, a nenechali se zmást různými triky. Na podobném principu například pracuje i řada kouzel a magických čísel.

Kouzelník jen umí pracovat s našim vnímáním tak, že jsme přesvědčeni, že jsme viděli něco úplně jiného, než jaká je realita. Je to skutečné umění dokázat takto pracovat s lidskou myslí, ale je to fascinující obor, který stojí za to více prozkoumat.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]