Jen lidé s IQ vyšší než 112 vyřeší tento rébus správně: Kolik písmenek „B“ najdete v řádcích čísel „8“? Je jich více, než si myslíte

test s béčkem, náhled

Podle Ethnologue, nejrozsáhlejšího jazykového katalogu světa, se dnes na planetě mluví 7 111 jazyky. Většinou z nich ale mluví méně než 100 000 lidí.

Celkový počet jazyků tak klesá a ty méně dominantní budou tento trend i nadále sledovat. Existují dokonce řeči, kterými mluví dohromady pouhých 8 lidí. Dovedete si to vůbec představit? Jazykem Busuu opravdu mluví jen 8 lidí. Jde o řeč používanou v jižním Bantoid v Kamerunu. V roce 2005 už byli jen 3. V USA se dohromady mluví více jak 300 jazyky, protože jsou brány jako jedno z nejdiverzifikovanějších oblastí tohoto druhu.

Spojené státy nemají oficiální jazyk

Nachází se zde totiž obrovské množství osadníků z různých koutů světa. Při vytváření kongresových zákonů byl tak problém vybrat jeden oficiální jazyk. S takovým počtem není divu, že oficiální jazyk USA ani neexistuje. Někteří lidé si stále myslí, že je to angličtina, ale není to pravda. Existuje zkrátka příliš mnoho podskupin, aby šlo něco takového reálně stanovit. Kolik písmen B najdete na následujícím obrázku? Budou tam přecházet oči?

test s béčkem, zadání

Jazyk obecně umírá, když už s ním nikdo nemluví, případně chybí záznamy o psané podobě. Tohle se stává mnoha dialektům a už takhle zaniklo přes 241 jazyků. Polovina světové populace mluví dohromady 23 jazyky. Víc než polovina populace je také bilingvní, používá tedy souvisle více než jeden jazyk. Papua Nová Guinea je unikátní v tom, že jako jedna země „hostí“ více než 800 jazyků. Oficiální číslo je ještě vyšší, konkrétně 841 jazyků.

Nejstarší záznamy a jazyk lásky

Pokud jde o psaný projev, nejvíce přeložených variant se dočkala celkem nepřekvapivě Bible. Na paty jí ovšem šlape klasická pohádka Pinocchio. Písmo svaté se dočkalo podoby v 683 jazycích a některé jeho části byly přeloženy dokonce do více jak 3 000 jazyků. Nejstarší psaný jazyk na světě je sumerský a datuje se do roku 3500 před Kristem. Jste-li stále na pochybách, případně se vám všechno plete, tady je konečně řešení dnešního rébusu.

test s béčkem, řešení

Jazyky mají dokonce své emoční zabarvení a například francouzština je považována za jazyk lásky. Nejen kvůli přízvuku, ale Francie i Itálie jsou proslulé destinace na líbánky a další partnerské aktivity. Zajímavé je taky vzájemné ovlivňování. Prakticky každý jazyk na planetě byl totiž nějak ovlivněn těmi ostatními. Ačkoli USA oficiální jazyk nemají, Jižní Afrika je zcela opačný případ. Úředně oficiálních jazyků je tu hned 11, opět díky diverzitě.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*