Logická výzva zamotala hlavu už 6 milionům Čechů. Najdete nesmysl na obrázku za pouhých 15 sekund?

test psací stůl

Pozorovací schopnosti člověka dnes otupuje neustálý přísun vizuálních vjemů. Jakmile se dostanete byť jen na moment online, jste pod palbou barev i informací.

Občas je tedy potřeba vyzvat mozek, aby se skutečně zaměřil na konkrétní úkol. Není to tudíž jen zábavná kratochvíle, ale tolik potřebné cvičení pro vaši pozornost. Bystrou mysl ovšem těší, pokud může neustále čelit novým výzvám. Číselné, slovní nebo další hádanky, iluze a rébusy jsou tak pro mysl přesně, čím je lavice s činkami pro lidské tělo. Dlouhodobě tak také přispíváte ke snížení rizika demence, případně dalších psychických neduhů.

První kanceláře a kolečka na židlích

Na kresbě vidíte starší psací stůl s telefonem kalendářem a další výbavou. Je to něco staršího, ostatně první komerční kanceláře začaly v Severní Americe koncem 19. století. Tehdy ještě s pevnými židlemi, ty kolečkové zavedl až Charles Darwin. Ano, otec evoluční teorie byl rozmrzelý z toho, že se po své studovně pohybuje moc pomalu a musí stále vstávat. V této chvíli se ale pozorně podívejte na všechny obsažené prvky a najděte nesrovnalost.

test psací stůl, zadání

Za konceptem první open office, tedy otevřeného kancelářského prostoru, stojí dva bratří z Německa. Nazvali ho Büronlandschaft, tedy něco jako „kancelářská krajina“. Zajímavé je, že ačkoli jsou staré židle do kanceláří velmi robustní, cílem designérů bylo i pohodlí pro zaměstnance. Kombinace pevnosti a pohodlí měla vést k tomu, že v ní budou chtít lidé strávit co nejvíce času – a tím pádem udělají i více práce. O výsledcích nejsou záznamy.

Ergonomie, která není jen na povrchu

Vzešel z toho však obor ergonomie, tedy zaměření se na optimalizaci potřeb člověka v jakémkoli pracovním prostředí. To se týká jak vnějších podmínek (vzduch, světlo, prostor), tak i právě kancelářského nábytku. Především šlo o stanovení ideálních rozměrů, tvarů nástrojů a uspořádání, tedy například dosahových vzdáleností. Používá se také termín „human factors“ či „human enginering“. Opravdu vám dává smysl číslo a měsíc na kalendáři?

test psací stůl řešení

V moderní době je nástrojů a postupů v pracovním prostředí obrovské množství. Ergonomie se tak stala rozsáhlou interdisciplinární vědou, ve které se lidský organismus komplexně střetává se svým okolním prostředím. Ergonomický komfort je odlišný od prostého komerčního komfortu, který má jen přilákat zákazníka ke koupi. Dlouhodobé používání takto povrchně navržených věcí však mívá negativní vliv na zdraví člověka.

Zdroj: PsychologyToday

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*