Malý chlapeček ztratil 75 % zraku kvůli populární „hračce“. Oční lékař nyní varuje všechny rodiče

Fotografie: iStock

Oftalmolog varuje před laserovými ukazovátky. Řeší případ chlapce, který si způsobil trvalé poškození zraku. Nepomůže mu ani operace.

Lasery nejsou hračky. Měly by se používat pouze k výuce a ukazování. Možná ho máte také někde v šuplíku. Děti ho považují za zajímavou hračku a mnoho lidí ani neví, jaké nebezpečí s nimi může být spojeno. Přesvědčil se o tom mladý chlapec, který si laserem posvítil jen na krátko do očí. Později přišel o část zraku a bohužel už se ho nepovede nikdy plně obnovit.

Chlapec si posvítil krátce do očí

Praktická lékařka kontaktovala očního lékaře, aby vyšetřil, proč její 14 letý pacient špatně vidí. Předtím si hrál s laserovým ukazovátkem a pouze na malou chvíli si s ním posvítil do očí. Oční lékař Ben Armitage provedl veškerá potřebná vyšetření a když přišly výsledky, byla rodina chlapce v šoku. Bohužel ztratil 75 % zraku.

Laser chlapci popálil sítnici v zadní části oka, poblíž oblasti zvané makula. Tato oblast je velmi citlivá a je zodpovědná za vidění detailů a za přímé zaostření. Její poškození má tak velký vliv na zorné pole, což se odrazí na činnostech jako je čtení, řízení automobilu, práce na počítači. Jednoduše oko není schopné zaostřit na detail.

Operace ani brýle už nepomohou

Velká smůla je, že toto poškození nespraví ani dioptrické brýle ani žádná operace. Chlapec uvedl, že necítil žádnou bolest, přesto došlo ke zhoršení vidění okamžitě, jak laser zasáhl zadní sítnici. Lékař doufá, že jakmile ustoupí otok, jeho vidění se ještě zlepší. Zrak však bude mít do nějaké míry poškozený už natrvalo.

Fotografie: Freepik

Oblast makuly, by se dala přirovnat ke snímači fotoaparátu. Pokud je snímač poškozený, žádná čočka už nenapraví špatný obraz fotoaparátu. A přesně to se stalo v tomto případě. Laser chlapci vypálil centrální vidění. Jeho oči mu nezobrazí a nezaostří to, co má přímo před sebou. Orientuje se tedy vlastně jen periferním viděním.

Nikdy je dětem nedávejte na hraní

Asi si umíme představit, jak člověka takové poškození zraku limituje v běžném životě. Nedá se říct, že každý, kdo si tímto laserovým ukazovátkem posvítí do očí, dopadne stejně. Přesto bychom se měli mít na pozoru a vědět o těchto vážných rizicích. Lékař sám apeluje na rodiče, aby tato ukazovátka nikdy nedávali dětem na hraní.

Zdroj: Sdna