Z následujícího příběhu běhá mráz po zádech. Něco takového totiž očekáváte v zoo nebo vědeckém ústavu. Nebezpeční tvorové se ovšem mohou objevit opravdu všude.
Fotograf Gil Wizen dokázal něco, na co by mnoho lidí nemělo bezpochyby odvahu. Fotka děsivého jedovatého pavouka a stovek jeho mláďat mu vynesla i prestižní ocenění. Tento členovec se i s rozsáhlou rodinkou skrýval pod postelí na východě Ekvádoru. V místnosti přitom normálně spaly děti a o děsivém společníkovi původem z Brazílie neměl nikdo ani tušení. A uživatelům internetu se při pohledu na snímek ježí vlasy hrůzou.
Sledování pohybu malých pavoučků
Nikdo z nich by určitě nechtěl být na místě tohoto dokumentaristy. Gil Wizen se pohyboval v rezervaci Napo na východě Ekvádoru. V místnosti s ním podle všeho nikdo nebyl, našel ale podivné stopy. Záhy objevil spoustu malých pavoučků, a hned věděl, že je tu něco špatně. Jakmile se pak podíval pod postel, myslel si nejdřív, že ho šálí zraky. Podle Daily Star tam totiž byl s dětmi prudce jedovatý brazilský pavouk. A Wizen se rozhodl jednat.
Ačkoli bylo jasné, jakému riziku se vystavuje, nemohl si pomoci. Krátce nato za tento snímek obdržel prestižní cenu. Současně byl vyhlášen nejlepším fotografem divoké přírody, konkrétně v kategorii Urban Wildlife. „Nejen, že byly pod postelí doslova tisíce pavoučků. Ale hned vedle nich jeden z největších netarantulových pavouků, jací kdy byli spatřeni. Na délku měl 4,5 cm a nohama by mi dokázal zakrýt celou ruku,“ napsal fotograf na blog.
Nejjedovatější druh na celém světě
Brazilští pavouci poutníci, konkrétně palovčík brazilský, jsou považování jak za nejjedovatější na světě, konkrétně od roku 2007, tak také extrémně agresivní. Sídlí v lese a živí se žábami, šváby nebo cvrčky. Bez podání protijedu po jejich kousnutí člověk umírá, toxin se ovšem používá i v medicíně. Palovčíkovi se říká také „banánový pavouk“ a žije pouze v tropických oblastech Jižní Ameriky.
Občas se objevují zkazky o jeho zavlečení do dalších oblastí v banánových zásilkách dovážených ze Střední Ameriky. Je to však nemožné, protože tento konkrétní druh ve Střední Americe nežije. I při zásilkách přímo z jihu je to extrémně nepravděpodobné. Palovčík by totiž nepřežil chlazení, chemické ošetření plodů proti plísním a postřik etylenem kvůli dozrávání. Dle Guinnessovy knihy rekordů jde o nejjedovatějšího pavouka roku 2010.
Napište komentář