Kapesní čivava je nejmenší pes na světě. Je menší než stokorunová bankovka

čivava na zahradě
Fotografie: Pixabay

Tato kapesní čivava je stará jen 2 roky a velikostí je menší než tyčinka od nanuku. Je navíc spřízněna s předchozí držitelkou zápisu ve stejné kategorii.

Pearl pochází z Orlanda, nejmenším psem před ní byla Miracle Milly, které je potomkem. Ta měla na výšku 9,65 centimetru. Podle své majitelky je to docela diva a ráda se předvádí. Kromě toho také miluje dobré jídlo i oblékání. Obvykle se stává středem pozornosti a rozhodně jí to nevadí. Na výšku má jen 9,14 centimetru, na délku pak 12,7 centimetru. Celé její tělíčko váží pouhých 553 gramů. Narodila se v září 2020, je jí tedy něco přes dva roky.

Osvojili si je Toltékové

Čivavy jsou obecně nejmenším psím plemenem na světě. Jejich jméno je odvozené od největší provincie Mexika, tedy Chihuahua. Experti předpokládají, že předci těchto psíků dříve žili ve střední Americe volně v norách. Domestikace se dočkali během éry civilizace Toltéků. Pověsti jihoamerických indiánů totiž čivavy zmiňují jako ochránce mrtvých náčelníků na cestách do světa duchů. Stejně tak jako ochránce samotného podsvětí.

Tyto malé pejsky tu tak lze hojně nalézt na mnoha dobových kresbách i soškách. Většinou se dožívají 12–18 let. Mezinárodní kynologická organizace FCI je pak uznala v roce 1942. Do Česka byla první čivava dovezena z USA v roce 1971. Pořádnou oblibu si však v Evropě psík získal až v 80. letech 20. století. Od té doby je také jedním z nejpopulárnějších a celkově nejžádanějších plemen. Hlavním znakem je zakulacená hlava připomínající jablíčko.

Dvě varianty, povaha a odvaha

Oči jsou rovné a kulaté, nevystupují ovšem z hlavy. Uši mají malé i velké, většinou vztyčené. Trup psa je dobře stavěný s rovnými zády a silnými končetinami. Tlapky jsou malé a oválné. Ocas nosí čivava vždy charakteristicky stočený do půlkruhu. Plemeno má tedy dvě základní varianty, tedy krátkosrstou a dlouhosrstou. U té první je srst krátká, lesklá a měkká a přiléhá stejně po celém těle. Mírně delší je pouze na krku a ocase zvířete.

Dlouhosrsté čivavy mají srst jemnou a hedvábnou, rovnou a případně lehce vlnitou. Na uších, tlapkách i na ocase pak tvoří třásně. Čivavy jsou velmi sebevědomé a odvážné, kvůli velikosti se však mnohdy bojí. Některé mohou být i silně nedůvěřivé, jiné zase velmi přítulné. Je-li výchova tohoto pejska podceněna, stává se často agresivní a na povely pak neposlouchá. Je tedy klíčová socializace už od štěněte, ideálně od věku 3 měsíců. Miluje procházky a teplo.

Zdroj: Indiatimes

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*