Lihový nebo třeba bílý vinný ocet jsou výbornými pomocníky v domácnosti, a to nejen v kuchyni. Díky těmto přírodním produktům vyčistíte a vydezinfikujete kdejaké povrchy v bytě bez použití chemie. Zaměřit se můžete třeba na pračku a koupelnu, v které je bakterií skutečně mnoho.
Jak na čištění pračky pomocí octa?
V první řadě můžete zkusit vyčistit pomoví octa svou pračku. Tak jí zajistíte životnost po dlouhá léta. Postupujte podle těchto kroků:
- Na navlhčený hadřík si nalijte trochu octa a otřete nejprve přihrádku na prací prášek a aviváž.
- Poté otřete i vnitřní část bubnu.
- Nyní nalijte trochu octa do přihrádky na prací prostředek a spusťte program odstřeďování.
- Nechte pračku běžet na prázdno, a nakonec otevřete dvířka. Buben musí oschnout
Pro intenzivnější čistící efekt lze přilít k octu roztok připravený z šálku vody a dvou lžic jedlé sody. Takto je vhodné pročistit pračku jednou za 14 dní, pokud chcete, aby vydržela několik let bez problémů.
Co dalšího lze čistit v domácnosti octem?
Ocet můžete ostatně použít i k omývání jiných ploch v domácnosti. Hodit se bude třeba na umyvadlo, vanu, toaletu, či dlaždice. Pouze tekutinu přelijte do rozprašovače, naneste v dostatečné vrstvě na plochu a nechte působit alespoň 60 minut.
Následně vše důkladně opláchněte teplou vodou a setřete hadříkem. Výborně pak bude ocet fungovat, když ho použijete místo populární Okeny. Zrcadla se budou úžasně lesknout. Vhodné je ocet naředit v rozprašovači vodou.
Proč je ocet tak dokonalý čisticí prostředek?
V případě, že vsadíte při úklidu domácnosti na ocet, můžete si zajásat. Kromě toho, že povrchy dokonale omyjete, dokonce ušetříte rodinný rozpočet a v podstatě i životní prostředí. A jaké že jsou účinky octa? Například antibakteriální nebo antifungální (s jeho pomocí odstraníte taktéž škodlivé plísně na zdech).
Zdroj: Goodhousekeeping