Poslední dobou je tématem číslo jedna nákaza koronavirem. Ta se stále šíří po celé planetě a lidé momentálně zažívají na řadě míst takzvanou „druhou vlnu“. Velmi diskutovaná jsou tudíž nejrůznější preventivní opatření, která mají zabránit šíření virů, a to nejen těch, které způsobují covid-19.
Mnozí lidé při těchto opatřeních nevědomky chybují a tím patogenům spíš usnadňují proniknutí do organismu. Inspirujte se několika radami, které vás mohou ochránit.
Jak se nejčastěji koronavirus přenáší?
Jednou z nejčastějších cest šíření koronaviru jsou kapénky. Ty jsou uvolňované z dýchacích cest prostřednictvím běžného dýchání, kýchání, nebo třeba kašlání. Dokonce i při mluvení unikají z úst a nosu.
Další cestou přenosu mohou být kontaminované předměty, kterých se nakažený dotýkal. Zdravý člověk se snadno nakazí, když na tyto povrchy sáhne a pak se dotkne svého obličeje (nosu, očí, úst). Tak patogenům jen usnadní průnik do těla.
Problém uzavřených prostor
Aerosol, který je uvolňovaný při dýchání, mluvení, nebo třeba při zpěvu se snadno dostane k ostatním lidem v uzavřených prostorách. Ve vzduchu mohou kapénky zůstat až hodiny a dosah mají přibližně 1,8 metru.
Proto je nyní upřednostňován sociální distanc a také nošení roušek. Problematické mohou být ovšem prostory, kde je zvýšená kumulace osob, jako jsou prostředky hromadné dopravy, nebo veřejné prostory, úřady, firmy a podobně.
Jak se efektivně chránit před koronaviry?
Zde je výčet těch nejdůležitějších úkony, které mají zabránit nákaze:
- Pravidelné mytí rukou: to by mělo probíhat zásadně teplou vodou a mýdlem. Doba mytí by neměla být kratší jak 15 sekund. Poté je nutné ruce dobře osušit jednorázovým nebo běžným čistým ručníkem. Pokud nemáte možnost umýt si ruce, je potřeba u sebe nosit dezinfekci na bázi alkoholu, která má širokospektré mikrobiální použití.
- Vyvarování se dotyků obličeje: v případě, že se pohybujete v prostředí, kde je vyšší kumulace lidí a chytali jste se společných prostor (například v MHD), dotyky obličeje mohou být nebezpečné. Po kontaktu s kontaminovanými předměty si dezinfikujte ruce.
- Kýchání a kašlání do lokte či jednorázového kapesníku: pokud máte potřebu zakašlat či kýchnout, nikdy tak nečiňte do rukou. Použijte buď loket (na kterém je zpravidla oblečení), nebo jednorázový kapesník.
- Obměna kapesníků i roušky: pokud používáte látkové kapesníky a textilní roušky, je potřeba je pečlivě vyprat (roušky ideálně vyvařit) a poté až použít. Neměli byste používat víckrát za sebou ani jednorázovou roušku a papírový kapesníček.
- Žádný kontakt s ostatními lidmi, pokud máte typické příznaky covid-19: pakliže se u vás objeví horečka, dušnost a kašel, je vhodné se s lékařem domluvit na otestování. Také byste při příznacích neměli opouštět své bydliště, abyste případně nikoho dalšího nenakazili.
- Větrání uzavřených prostor: ať jste doma, nebo ve firmě, kde pracujete, je důležité pravidelné větrání místností. Suchý a teplý vzduch totiž umožňuje koronaviru delší přežití.