Odlišné jablko na obrázku najde během 30 vteřin jen 10 % lidí. Zařadíte se mezi ně?

Fotografie: CanvaPhotos

Zařaďte se mezi 10 % nejpozornějších lidí. Stačí během půl minuty najít na úvodním obrázku jablko, které se v nepatrném detailu liší od ostatních.

Pozornost se dá obecně označit za mentální, v běžném životě nedocenitelný, proces. Jen jejím prostřednictvím jste schopni vnímat a reagovat na nejrůznější podněty, potažmo si je ukládat do dlouhodobé paměti. Schopnost koncentrovat se na určité vjemy vás také chrání před zblázněním (váš mozek by byl v opačném případě zahlcen a vy byste zůstali paralyzovaní). Otestujte si, jak rychle se dokážete koncentrovat s pomocí jednoduchého testu. Zadívejte se na úvodní obrázek a najděte jablko, které se liší od ostatních.

Výzvu vyřeší jen 10 % lidí

Testy pozornosti se za dobu své existence staly doslova fenoménem. Pravděpodobně každý z vás ve svém životě nějaký podobný absolvoval. Jestliže podobné aktivity vyhledáváte, jistě víte, co je vaším úkolem. Pokud s postřehovými testy začínáte, zapamatujte si, že vždy je třeba si nejprve přečíst zadání a odolat prozkoumávání obrázku ještě před započetím samotného testu. Až si nastudujete instrukce, začněte. V tomto případě si nastavte odpočítávání na 30 vteřin a spusťte ho. Poté se zadívejte na úvodní obrázek.

Fotografie: CanvaPhotos

Mezi 4 řadami a 8 sloupci nakousaných jablek se ukrývá jedno, které se v nepatrném detailu liší od ostatních. Vaším úkolem je najít ho dříve, než uplyne nastavená půlminuta. Pokud se vám to podaří, zařadíte se mezi 10 % světové populace, která má natolik dobrý postřeh, že to dokáže.

V opačném případě se zařadíte mezi většinu, jíž trvá déle, než si uvědomí všechny detaily na obrázku. Jestliže odlišné jablko nenajdete ani po delší době, zkuste se podívat níže na řešení testu.

Jak efektivně trénovat pozornost

Nenašli jste odlišné jablko na úvodním obrázku? Pak byste měli začít více trénovat svoji pozornost. Ovoce, které se liší, se nachází v druhé řadě seshora a druhém sloupci zprava (viz foto níže). Naštěstí pro vás je k dispozici hned několik způsobů, jak můžete svůj postřeh, respektive pozornost, cvičit. Kromě pravidelného řešení podobných testů odborníci doporučují zařadit do denní rutiny i postřehové hry. Ty mohou mít nejrůznější podoby.

Fotografie: CanvaPhotos / Edit

Například každý den cestou do práce zkuste určit jeden detail, kterého jste si předtím nikdy nevšimli. Ve cvičení pokračujte nejméně měsíc. Jinou metodou jsou postřehové hry jako Dobble, piškvorky, šachy, nebo dokonce žonglování a další hry s míčem.

Jestliže máte k sobě partnera, můžete cvičit postřeh spolu. Dejte mu do rukou tenisový míček a nechte ho stát s rukama nataženýma před sebe. Vy stůjte s rukama podél těla. Váš partner v libovolný okamžik tenisový míček pustí a vy ho musíte chytit dříve, než dopadne na zem.

Zdroj: VeryWellMind

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]