Bezpečná technika s pinzetou na odstranění klíštěte: Jediná chyba může stát člověka zdraví

Fotografie: Fairfax County / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Hned po komárech jsou klíšťata nejméně oblíbeným hmyzem. A to především kvůli tomu, že mohou přenášet vážná onemocnění. Proto je nutné je co nejrychleji od přisátí odstranit.

Klíšťata jsou malí parazité sající krev, kteří se mohou přichytit na lidi i zvířata a potenciálně přenášet nebezpečné nemoci, jako je lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida. Proto je důležité vědět, jak klíště bezpečně a účinně odstranit, aby se zabránilo infekci a následnému onemocnění. Jak tedy postupovat při odstraňování klíštěte a jak se před nimi chránit? Více prozradila lékařka Deborah Weatherspoon.

Proč je včasné odstranění klíšťat důležité

Klíšťata mohou přenášet různé patogeny, které způsobují vážná onemocnění. Včasné odstranění klíštěte může snížit riziko přenosu, protože čím déle je klíště přichyceno, tím větší je pravděpodobnost infekce. Přisáté klíště může hostiteli způsobit podráždění či zánět. Rychlé odstranění klíštěte pomůže zmírnit tyto příznaky a zabránit sekundární infekci.

Jak odstranit klíště

Přichystejte si tyto pomůcky:

  • pinzetu s jemným hrotem, nebo nástroj na odstranění klíštěte,
  • alkohol nebo antiseptické ubrousky,
  • uzavíratelný plastový sáček, nebo nádobu na likvidaci klíšťat.

Použijte správnou techniku

Pinzetou nebo nástrojem určeným na odstraňování klíšťat uchopte klíště co nejblíže ke kůži. Ujistěte se, že tělo klíštěte nepřiskřípnete nebo nezmáčknete příliš, protože to může zvýšit riziko přenosu onemocnění. Stálým jemným tlakem vytáhněte klíště přímo nahoru a pryč z kůže. Můžete s ním jemně viklat, vyvarujte se však jeho kroucení nebo trhavých pohybů, protože to může způsobit odlomení ústních částí klíštěte, které poté zůstanou v kůži. Po vytažení zkontrolujte klíště a oblast kousnutí, abyste se ujistili, že byla odstraněna i kusadla. Pokud jsou stále v kůži, jemně je odstraňte pomocí pinzety.

klíště v pinzetě
Fotografie: Freepik

Místo vydezinfikujte a bezpečně se zbavte klíštěte

K očištění oblasti po přisátém klíštěti a dezinfekci rukou použijte alkohol nebo antiseptický ubrousek. Na místo kousnutí naneste volně prodejnou antibiotickou mast a v případě potřeby ji překryjte obvazem nebo náplastí.

Odstraněné klíště bezpečně zlikvidujte. Dejte ho do uzavíratelného plastového sáčku nebo malé uzavíratelné nádoby a vyhoďte do koše. I když mnoho lidí klíšťata likviduje pálením, nemusí to být úplně nejlepší nápad. Klíště při prasknutí může do okolí rozstříknout patogeny, před nimiž se chceme uchránit. Můžete také zvážit uložení klíštěte pro pozdější testování pro případ, že by se objevily příznaky onemocnění přenášeného klíšťaty.

Sledujte příznaky

Sledujte oblast kousnutí, zda nevykazuje známky infekce nebo rozšiřující se vyrážky. Pokud se u vás během několika týdnů po přisátí klíštěte objeví horečka, zimnice, bolesti svalů nebo jiné příznaky podobné chřipce, okamžitě se poraďte se svým lékařem. Typická kruhovitá skvrna, která naznačuje nákazu boreliózou, se neprojeví u každého, a nelze se tak na tento příznak 100% spolehnout. Je také dobré si datum a místo přisátí klíštěte někam poznamenat, abyste mohli odečíst případnou inkubační dobu, pokud se u vás projeví příznaky onemocnění.

Prevence přisátí klíštěte

Při rychlém odstranění klíštěte se riziko přenosu infekce významně snižuje. Nejlepší však je nenechat klíště vůbec přisát. Obzvláště při plánovaném delším pobytu v přírodě nezapomeňte použít repelent, jenž velmi účinně brání přisátí klíštěte. Zvažte také oblečení, které si do přírody berete. Pevné vyšší boty a dlouhé světlé kalhoty mohou také znesnadnit klíštěti cestu k vaší pokožce a následnému přisátí.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]