Koronavirus se bohužel stal součástí našich životů a stále nevzdává svůj boj. Do Evropy se dostala nová varianta nazvaná Omikron. Zaznamenali ji i lékaři u nás.
O nové variantě koronaviru toho v současné době ještě stále moc nevíme. Každým dnem však vědci zjišťují nové a nové informace a postupně odpovídají na všechny otázky. Spousta odborníků se nyní domnívá, že může být mnohonásobně infekčnější než původní kmen tohoto viru, říká lékařka Alexandra Sanfins. Poprvé se tato mutace objevila 11. listopadu v Botswaně, poté ji zaregistrovali také lékaři v Austrálii a Izraeli.
Příznaky jsou již známé
V současné době už vědci i lékaři vědí, že Omikron se projevuje velmi podobně jako běžné nachlazení. Zatímco u jiných podob koronaviru se objevovaly příznaky jako ztráta chuti nebo čichu, v tomto případě tomu tak není. Klíčové jsou tři příznaky. Je to únava, bolest hlavy a škrábání v krku. Tyto příznaky lze tedy velmi jednoduše zaměnit s obyčejným nachlazením, zejména z počátku. Světová zdravotnická organizace předpokládá, že i očkování lidé mohou být touto mutací infikováni.
Je však pravděpodobné, že lidé, kteří si nechali aplikovat vakcínu proti covid-19 se mohou nakazit, ale počet nakažených bude nižší. Navíc se již epidemiologové nechali slyšet, že tato mutace téměř jistě nezpůsobuje těžší průběh nemoci.
Podle odborníků by tato mutace měla být méně závažná než mutace delta. O reálné závažnosti však stále ještě hovořit nemůžeme. Na celém světě je totiž stále ještě malé procento nakažených touto variantou.
Nejvíce případů je v Africe
Omikronem se zatím velké množství lidí nakazilo v Jihoafrické republice a Norsku. V Norsku se tato varianta rozmohla na vánočním večírku jedné z místních firem.
Na večírku bylo 120 osob. Všichni byli očkování a měli negativní test na covid. Bohužel se však některý ze zaměstnanců právě vrátil z Jihoafrické republiky a nakazil šest desítek spolupracovníků novou variantou omikron. Oslo je tedy nyní ohniskem omikronu v Evropě.
Odborníci zatím vědí jen to, že jde o vysoce přenosnou variantu, ostatně to potvrdil právě případ norského pracovního večírku, kde se nakazila nejméně polovina účastníků.
Odborníci také tvrdí, že se mikronu snaží lépe vyhýbat mechanismům těla podporovaným vakcínami. Podle vědců má prý omikron stejný genetický kód s jiným koronavirem, který patří mezi ty, jež způsobují obyčejné nachlazení.
Zdroj: MZ ČR, MedicalNewsToday