Test postřehu a citu pro detail: Dovedete najít všechna zvířata, která se skrývají na tomto zapeklitém obrázku?

Hádanky a rébusy jsou vynikajícím tréninkem pro mozek. Tedy tím samým, čím činky pro svalstvo. A v moderní hektické době jsou podstatné ještě víc.

Spojte tedy zábavné s užitečným a zapojte naplno svůj mozek a oči. Mozek je klíčovou součástí nervové soustavy lidského těla. Kromě toho, že jde o nejsložitější část organismu je to také nejsložitější struktura ve známém vesmíru. Nepřekvapí proto jeho schopnost zpracovat každou vteřinu obrovské množství informací, většinu na podvědomé a nevědomé úrovni. Přes neustále se hromadící znalosti stále mnoha věcem ohledně mozku nerozumíme.

Nejsložitější stavba nejen lidského těla

Mozkové operace nejsou nic nového a první zmínky o nich pocházejí už z doby kamenné. Může překvapit, že asi 75 % mozku se skládá z vody. Z toho plyne, že i velmi slabá dehydratace ovlivňuje velmi negativně naše kognitivní schopnosti. Během prvního roku života povyroste mozek člověka asi na trojnásobek své velikosti. V růstu pokračuje až do 18 let věku. Teď se pozorně podívejte na obrázek a najděte na něm co nejvíce zvířat.

Trápí vás bolesti hlavy? Jsou způsoby chemickou reakcí uvnitř mozku v kombinaci se svalstvem a nervy v hlavě a krku. Mozek dospělého člověka obsahuje přibližně sto miliard neuronů. Navzdory populárnímu přesvědčení nepoužíváme jen 5 % nebo 10 %, ale celý mozek. Během spánku je pak stejně aktivní jako během dne, mnohdy i víc. Klíčem k učení a paměti je cholesterol. Ten vysoký má jiné efekty podle věku a dalších okolností.

Zvířata od koček až po komáry

Pes, kočka, slon či osel. Tato čtyři zvířata se prakticky nabízejí. Další ovšem už tak snadná nejsou. Trochu náročnější jsou delfín, želva a ryba, na obrázku se jich ale dle autorů má schovávat ještě víc. Celkem má totiž iluze obsahovat 16 zvířat. Konkrétně je to slon, osel, pes, kočka, myš, delfín, želva, had, ryba, pták (hlava), kuře, kreveta, komár (ano, ten je velmi záludný), mečoun, bobr a krokodýl. Pro všechna se podívejte na video níže.

Dalším častým mýtem je rozdělení hemisfér na logiku či kreativitu. Mozek nemá „místečka“ pro čísla nebo intuici, ale funkční systémy či sítě. Ty se navzájem překrývají a každá obsahuje složky pro různé vjemy. V jedné polovině tak máte například tvar jablka, ale druhá ho umí pojmenovat. Vaše mozková výkonnost tak závisí na síle mozkového kmene. To je silný svazek neuronů, který obě hemisféry propojuje a dovoluje vzájemnou komunikaci.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]