Originální dekorace ze šišek zvládne vyrobit každý a nestojí skoro nic

Borové šišky jsou široké a masivní a přímo vybízejí k použití na výrobu nějaké pěkné dekorace ze šišek do domu, do bytu, či jako dekorace terasy či chalupy. Nejkrásnější dekorace z šišek jsou ty vánoční, přesto ale existují i univerzální způsoby využití této přírodniny, která vypadá pěkně jako obal na květináč nebo krásný svícen.

Velmi dobře jsou využitelné také smrkové šišky, které jsou delší a užší a dají se z nich vytvářet různé plastiky a útvary se sušenými květinami. Práce se šiškami je sice poměrně snadná, nicméně má některá svá specifika, která je zapotřebí při vyrábění vzít v úvahu.

Čerstvé šišky nechte před barvením vyschnout

Nejkrásnější jsou šišky lakované průhledným lakem nebo všemožnými pastelovými či kovovými barvami. I když je příroda vymyslela tmavě hnědé, velmi jim sluší také zářivě žlutá, bledě modrá či sladce růžová jako cukrová vata. Do vánočních dekorací se zase krásně hodí šišky nabarvené nazlato či nastříbrno. Potíž je v tom, že šišky velmi reagují na aktuální vlhkost vzduchu, na jejímž základě se různě rozvíjejí nebo naopak zase zavírají. Zejména při jejich nabarvení toto chování může způsobit problémy, barva se může olupovat atd.

Tuto komplikaci lze snadno vyřešit tím, že je hned poté, co šišky přinesete domů, vložíte asi na hodinu do trouby nastavené na 160 °C. Pak je nechte zvolna při pokojové teplotě vychladnout a můžete začít s jejich zpracováním. Po tomto postupu šišky zůstanou krásně rozevřené a připravené na zdobení a dekoraci.

Barevné šišky jako květy, stromečky či dekorační mísy

Z šišek můžete vytvořit třeba kvítky, a to tak, že ostrými nůžkami odstřihnete vrchní část a zůstane tak jenom základní růžice šišky a zbylé lístky nabarvíte nažluto, načerveno nebo nazeleno. Šišky také vypadají skvěle jako různé figurky, miniaturní vánoční stromečky nebo jako volně ložená dekorace v misce ve spojení s chvojím a jinými přírodninami. Pro dekoraci šišky nemusíte, ale můžete nabarvit.

Než šišku nabarvíte, připevněte na její základnu drátek nebo špejli, díky které ji naaranžujete do výsledné dekorace. Technika barvení šišek už je pak na vás. Existuje několik možností. Pakliže chcete šetřit barvou, můžete štětcem namalovat jeden lísteček po druhém. Pokud na tento způsob nemáte dostatek trpělivosti, nalijte hustší barvu třeba do kelímku od jogurtu a šišku do barvy ponořte. V tu chvíli ale budete mít o něco větší spotřebu barvy.

Fotografie: Pinterest

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]