Otec zveřejnil na Facebooku fotografii svého novorozeného dítěte. Netušil, že mu tím zachrání život

Fotografie: Depositphotos

Otec se vyfotil se svou dcerou, tehdy ještě netušil, že je v ohrožení života a že ji pravděpodobně zachránil právě tento snímek.

Přestože někteří lidé kritizují novopečené rodiče za to, že neustále zveřejňují fotografie svých novorozenců, ale tento případ ukazuje, že rodič může získat neocenitelnou pomoc, i když možná ani neví, že ji potřebuje. Stejně tak tomu bylo v případě otce, který nahrál na sociální sítě fotku svého dítěte a ta vzbudila velkou pozornost. Tisíce lidí považovaly obrázek za roztomilý a komentovali to vtipnými poznámkami typu „Bude rebelka a vezme si chudáka bez tetování.“

Není trochu zažloutlá?

Mladý tatínek se chtěl pochlubit svou novorozenou dcerou. Za tímto účelem zveřejnil na sociální síti její fotografii pořízenou hned po její první koupeli. Dívka měla na fotografii legrační obličej, takže to otec podepsal: „První koupel mé dcery nedopadla dobře”.

Mezi mnoha komentáři lidí, kteří se podivovali nad grimasou dítěte, si otec všiml také příspěvku svého přítele lékaře. Odborníka zajímala barva dívčiny pleti: „Nemá zažloutlé oči? Vypadají tak, ale celý obrázek je trochu odbarvený do žluta. Pravděpodobně je v pořádku, ale žloutenka je příznakem hyperbilirubinémie u novorozenců, která je běžná v prvních dnech nebo týdnech života. Pokud její oči nebo kůže vypadají nažloutle, měli byste pravděpodobně navštívit lékaře. Jsem dětský lékař”, napsal.

Otec si komentář přečetl a okamžitě zareagoval a vzal své dítě k lékaři. Ukázalo se, že diagnóza z komentáře byla přesná. Otec přišel na vyšetření právě včas. Dívka měla skutečně zvýšenou hladinu bilirubinu. Nebýt lékařského zásahu, mohlo u dítěte dojít k nevratnému poškození mozku.

Fotografie: Depositphotos

Žloutenka u novorozenců

Žloutenka u novorozenců je poměrně častá. Má ji 60 % dětí narozených v termínu a 80 % předčasně narozených dětí. Zežloutnutí kůže je příznakem toho, že játra dítěte nejsou schopna vylučovat z těla přebytečný bilirubin (žluté barvivo). Ačkoli žloutenka sama o sobě nevyžaduje léčbu, měla by být pro rodiče signálem, aby pečlivě sledovali zdravotní stav svého dítěte. Pokud koncentrace tohoto pigmentu v krvi překročí 12-15 mg %, je nutná léčba, protože v mozku může dojít k nevratným změnám.

Naprostá většina dětí se žloutenkou je diagnostikována rychle, protože mají buď žlutou nebo velmi červenou kůži. Pokud není detekována těžká žloutenka, může tento stav vést k určité formě poškození mozku. Z dostupných statistik je zřejmé, že v této souvislosti zemře na celém světě více než 100 000 lidí. V České republice je tento stav obvykle odhalen rychle, a proto je velmi vzácné, aby děti v této zemi utrpěly vážná zranění žloutenkou.

Zdroj: Sosialnytt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]