Pacienti v paliativní péči hovoří o svých vizích v konečné fázi života a popisují, koho v nich vidí

Fotografie: Freepik

V případě pokročilého a nevyléčitelného onemocnění se člověk dostává do období konce života. Tato situace je těžko přijatelná a vyvolává u pacienta i jeho okolí mnoho otázek.

Když už léky nezabírají, když je léčba příliš náročná a nemoc nad člověkem převezme kontrolu, je pacient převezen do paliativní péče. Pacient je považován za osobu na konci života a cílem ošetřujícího personálu je především zmírnit bolest. Konec života je těžkým obdobím pro pacienta i jeho rodinu. Podle výzkumu amerického lékaře Christophera Kerra se zdá, že sny jsou uklidňujícím útočištěm a že naznačují blížící se smrt.

Podpora osoby na konci života

Co lze udělat pro to, abyste dotyčnou osobu podpořili a co nejlépe ji doprovodili touto těžkou zkouškou? Poradíme vám, jak jednoduše můžete podpořit své blízké na sklonku jejich života.

Fotografie: Pixabay

Nezapomínejte na komunikaci

Tváří v tvář tomuto přirozenému procesu, kterým je smrt, je normální mít obavy, ať už o nemocného, nebo o vás. Nejlepší reakce? Mluvte o tom upřímně a nechte každého z vás sdílet své obavy, smutek a další pocity. Pacient je stále naživu a vy také, takže se svěřte jeden druhému, mluvte o svých osobních plánech a zachovejte si vzájemné pouto.

Dávejte své city najevo

Abyste druhému člověku pomohli, je důležité ukázat mu, jak moc ho máte rádi. K tomu se hodí především objímání, pomazlení nebo třeba masáž. Neváhejte být kontaktní a probuďte v těle nemocného smysly. Věřte, že i pouhý dotek ruky nebo pohlazení dokážou udělat zázraky.

Fotografie: Freepik

Podělte se o své zážitky

Jako příbuzní se často držíme zpátky a neříkáme, co si myslíme, abychom druhého člověka neurazili. I když se u nemocného mohou vyskytnout výkyvy nálad a podrážděnost, nezapomeňte si zachovat svou identitu, zůstaňte takoví, jací jste, takoví, jaké vás znají. Místo toho, abyste mluvili jen o nemoci a uzavřeli se do bubliny smutku, zkuste se s ním podělit o svůj každodenní život a své plány, aby se necítil odstrčený, a zapojte ho (požádejte ho o názor, radu, nápady…).

Buďte vždy upřímní

V konečné fázi života je nejdůležitější upřímnost. Nemocný si rozhodně zaslouží znát celou pravdu o svém stavu, i když se jedná o nepříjemnou diagnózu. Nechte člověku možnost prožít jeho poslední chvíle s čistým vědomím a důstojně.

Zeptejte se na poslední přání

Když nastane konec života, je třeba učinit některé formální volby. I když o nich nechceme mluvit, je důležité znát poslední přání druhé osoby, aby mohla být splněna. Ujistěte ji, že respektujete její rozhodnutí, a dejte jí najevo, že jste tu proto, abyste je doprovázeli a podporovali.

Sny jako doprovod smrti

Christopher Kerr a jeho kolegové z hospice jménem Hospice Buffalo zkoumali fenomén snů na konci života. Zjistili, že pacienti na konci života, kteří se blíží smrti, mají tendenci snít o svých zesnulých blízkých. Tento sen je utěšuje, uklidňuje a umožňuje jim klidněji se přiblížit ke smrti. Zdá se, že tento typ snu, který se zdá být poměrně realistický, je dokonce známkou blížící se smrti.

Fotografie: Pixabay

Vědci zkoumali 14 000 případů v průběhu deseti let a přibližně 8 % pacientů tvrdilo, že mělo tento druh snu/vize. Nahrávali rozhovory s pacienty a někteří z nich uváděli, že viděli své rodiče, strýce, tety, nebo dokonce své mrtvé sourozence. Tento sen je zdaleka neděsil, ale umožňoval jim snadněji pochopit smrt. Jeden z pacientů měl mnoho snů o svých prarodičích (oba již zemřeli), protože k nim měl velmi blízko. Tvrdil, že mu to poskytlo útěchu. Tři týdny po této zpovědi o snech pacient zemřel.

Doktor Kerr dále vysvětluje, že sny mohou být způsobem, jak řešit nevyřešené problémy. V případě dětí na sklonku života, které nikdy neměly zemřelého příbuzného, mají tendenci snít o svých zemřelých domácích mazlíčcích. Doktor Kerr nemá pro tento jev žádné racionální vysvětlení a uvádí, že jeho jediným cílem bylo studovat sny na konci života.

Zdroj: CBS NEWS

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]