Je to jediná jistota, kterou v životě máme, ale většina lidí se jí bojí. Jak tedy překonat strach ze smrti?

Fotografie: Freepik

Každý má strach z něčeho jiného. Někdo z pavouků, někdo z hadů a někdo ze smrti. S každým strachem se však dá naštěstí pracovat.

U některých lidí může představa smrti vyvolat specifickou fobii, která se nazývá thanatofobie. Tato reakce bývá mnohdy opravdu hodně intenzivní. Přemýšlení o smrti může u někoho vyvolat příznaky, které jsou podobné záchvatům paniky. Mezi ně patří zrychlené dýchání nebo bušení srdce. Vyléčení této úzkosti je možné, ale budete s ní muset začít pracovat.

Přemýšlení o smrti může být nezdravé

Je docela běžné mít velký strach ze smrti. Nikdo vlastně neví, co to smrt je, jak to bude probíhat. Ale žít v neustálém strachu z vlastní smrti nebo smrti blízkých může dokonce vést až k depresi. Je ale malý rozdíl mezi strachem ze smrti a úzkosti ze smrti. První z těchto dvou je jedna z nejnormálnějších forem strachu.

Fotografie: Pixabay

Kdy strach ze smrti ohrožuje zdraví

Podle odborníků je někdy docela prospěšné přemýšlet o smrti, ale jen do té doby, než vás to začne omezovat ve vlastním životě. Pravidelná úzkost při této myšlence může mít zneplatňující charakter a vyvolat jakousi neurózu. Může se to týkat nejen strachu z vlastní smrti, ale také ze smrti někoho blízkého, třeba členů rodiny.

Důsledky této fobie

Tento záchvat úzkosti nebo panický stav může vést k tomu, že se budete chovat toxicky k vašemu okolí. Thanatofobie může třeba přimět osobu, která jí trpí, k tomu, že nikdy nenechá své děti samotné cestovat například autobusem. Prostě jim bude muset být vždy na blízku, aby je ochránila. Může třeba i přestat chodit do práce, protože má pocit, že ji tato činnost ohrožuje.

Fotografie: Unsplash

Příznaky strachu ze smrti

Tento stav se může projevit prostřednictvím obranných mechanismů, které se liší podle každé fobie, člověka a okolností. Mezi nejčastější příznaky tohoto strachu patří velká poptávka po sobě i ostatních, poruchy příjmu potravy, vystavování se nebezpečí, zneužívání toxických látek nebo hypochondrie. S thanatofobií mohou být spojeny i další fobie, jako je třeba strach z letadel nebo davů.

Fotografie: Unsplash

Jak překonat strach ze smrti

Abyste zmírnili strach ze smrti, odborník doporučuje svěřit se se svým problémem psychologovi nebo psychiatrovi. Zvláště doporučuje podstoupit různá vyšetření, aby se ukázalo, proč přesně máte ze smrti takový strach. Někdy vám může lékař vystavit léky, které vám také pomohou.

Zdroj: Psychology Today

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]